Internet gwarantem coraz łatwiejszego dostępu do informacji

Możliwość pozyskiwania informacji jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotna. Tym bardziej w dobie internetu, gdzie dostęp do nich jest swobodny i zupełnie niczym nieskrępowany. Dzięki niemu możemy zdobyć przydatne informację na tematy, które nas interesują. Wcześniej takie działania były utrudnione, a wielu sytuacjach nawet niemożliwe – zmuszeni byliśmy do czytania gazet, w której drukowane były poglądy redaktorów. W ten sposób nie mogliśmy pozyskać rzetelnych informacji, które przedstawione były w sposób obiektywny. Mówi się, że nie można przedstawić wiadomości tak, aby pozbawiony były subiektywnych ocen czy przekłamań wynikających z sympatii lub niechęci do danej osoby czy sytuacji.

Być może jest to prawda, ale w dalszym ciągu można zauważyć różnicę pomiędzy celową dezinformacją i nieświadomym nacechowaniem emocjonalnym. W tej kwestii zdecydowanie wygrywa internet, gdzie oprócz samego artykułu można spotkać się z komentarzami, w których sytuacja zostanie przedstawiona od drugiej strony. W ten sposób mamy pełen obraz sytuacji i możemy wykorzystać go do zbudowania własnej opinii. W internecie istnieje wiele portali, które oferują informacje społeczne, związane ze sportem czy światem polityki. Poruszają one nieraz bardzo ważne tematy, a niekiedy zupełnie przyziemne i niemające większego znaczenia. To wszystko sprawia, że taka forma pozyskiwania informacji jest szczególnie atrakcyjna – każdy czyta o tym co tak naprawdę go interesuje.

Coraz większą popularność zyskuje czytanie codziennej prasy przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych – tabletu czy telefonu komórkowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzisiejsza technologia daje dostęp do internetu z każdego miejsca na świecie. W ten sposób zauważyć można, że drukowana prasa coraz bardziej traci na znaczeniu. Tym bardziej, że jest droższa i oferuje mniej treści. W przypadku dostępu do sieci, niektóre materiały są dostępne zupełnie za darmo. Za inne trzeba płacić, ale koszty i tak są mniejsze niż w przypadku standardowych gazet. Na dodatek informacje wymieniane są również pomiędzy znajomymi.

Tak dzieje się na przykład za sprawą portali społecznościowych jak np. Facebook. W ten sposób można bardzo łatwo podzielić się swoją opinią z innymi lub poznać zdanie innych osób na jakiś temat. Można się spodziewać, że w przyszłości wszystko pójdzie właśnie w tę stronę i standardowe media zostaną zastąpione w całości przez szerokie możliwości internetu. Tym bardziej, że już dzisiaj można zauważyć taką tendencję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *