Organizacja placu budowy – harmonogram oraz kosztorys robót

Przeprowadzanie prac budowlanych jest zajęciem, które wymaga odpowiedniej koordynacji. Bez tego niemożliwe jest dokonywanie większości procesów, które przecież są konieczne. Cała trudność polega na tym, że dograć trzeba wiele elementów. Przede wszystkim jeżeli chodzi o ekipę budowlaną, czyli zespół wykonawczy. Muszą oni zgrać wszystko w czasie, aby możliwe było sprawne realizowanie kolejnych etapów budowy. Jest to ważne, ponieważ wiele z takich brygad pracuje nad kilkoma projektami jednocześnie (jeden wykonawca, który ma kilka zespołów). W związku z tym posiada maszyny budowlane, które pracują jednocześnie na kilku placach budowy. Ważne jest, aby tak wszystko dopasować w czasie, aby dostępne były w odpowiednim miejscy, gdy będzie to konieczne. Z tego powodu tworzone są tzw. harmonogramy budowy.

Są to dokumenty, gdzie zawarte są wszystko podstawowe informacje na temat terminów realizacji takiej inwestycji. Jest on bardzo ważny, ponieważ pozwala na ocenienie postępów prac budowlanych oraz na zapobiegnięcie obsunięciom w czasie. Na dodatek pozwala na uwzględnienie wszystkich kontroli z urzędów czy terminów dostaw materiałów budowlanych. W ten sposób panowanie nad całą realizacją jest znacznie prostsze i sprawia mniej problemów. Najczęściej jest on tworzony w formie kalendarza, gdzie chronologicznie umieszczone są poszczególne etapy produkcji. Dopisywane są tam wszystkie ważne zdarzenia, które są warte odnotowania. Na dodatek pozwala to na porównanie zakresu realizacji prac co jest pomocne przy planowaniu przerzutu maszyn budowlanych pomiędzy kilkoma placami budowy. Innym ważnym dokumentem jest kosztorys robót budowlanych. W niem zawarte są wszystkie zagadnienia finansowe realizacji inwestycji budowlanej – w nim określone są wstępne kalkulacje cen oraz metod, które będą realizowane podczas budowy danego obiektu.

W procesie inwestycyjnym taki kosztorys sporządzany jest nie tylko przez inwestora (pozwala na zorientowanie się w kosztach przedsięwzięcia), ale także przez wykonawcę – ten ocenia czy realizacja danej inwestycji będzie dla niego opłacalna. Kosztorysy sporządzane są przez kosztorysanta. Jest to osoba, która posiada odpowiednia wiedzę i umiejętności, które pozwalają na tworzenie takiej dokumentacji. Pomimo, że nie ma sztywnych wytycznych kto może dokonywać kosztorysowania to zaleca się, aby byli to: architekci lub inżynierowe budownictwa. W ten sposób można mieć pewność, że wszystko zostało przeprowadzone tak jak należy i nie będzie sytuacji, które sprawiają dodatkowe problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *