Stan psychiczny dziecka – warto rozmawiać, warto pytać

Żyjemy w świecie, który nie jest szczególnie przyjazny dla człowieka. Narażeni jesteśmy na wiele sytuacji stresowych, które mogą odbić się na naszym zdrowi psychicznych. Przede wszystkim narażone są dzieci – maja do czynienia z większą liczbą takich czynników. Głównie związane są one ze szkołą. Stres pojawia się w związku z zajęciami szkolnymi, kartkówkami, egzaminami czy odpowiadaniem ustnym. To wszystko powoduje, że dziecko jest zestresowane i niechętnie wychodzi do szkoły. Takie objawy nasilają się wtedy, gdy w grę wchodzi również duża presja ze strony rodziców. Takie zachowanie jest niestety bardzo często spotykane. Oczekuje się od nich tego, aby zawsze były najlepsze i przynosiły najlepsze oceny. Jego wysiłki nie są doceniane i oczekuje się coraz więcej.

Takie coś z całą pewnością odbije się negatywnie na dziecku, tym bardziej, że nie zawsze dostaje się najlepsze oceny. Dziecko chcąc zaspokoić ambicję rodziców będzie robiło wszystko, aby zdobyć te najwyższe noty. Niestety będzie to okupione stratą zdrowia psychicznego. Ponadto dzieci w wieku szkolnym narażone są również na stres, który związany jest z rówieśnikami. Bardzo często zdarza się tak, że są one gnębione przez starszych kolegów lub znajomych z klasy. Wtedy takie dziecko bardzo łatwo może popaść w depresję, która jest przecież poważną chorobą. Zazwyczaj nie będzie zdradzało żadnych objaw oraz nie będzie zwierzało się swoim rodzicom. To spowoduje, że trauma będzie się nawarstwiać i w pewnym momencie zyska ogromnych rozmiarów i może doprowadzić do tragedii. Psychika dziecka nie jest zbyt odporna na takie ataki, dlatego może stać się tak, że popadnie w depresje.

Jest to choroba psychiczna, której nie należy lekceważyć. Skutki zaniedbania mogą mieć opłakane skutki – przede wszystkim może dojść do myśli samobójczych – z czasem również do samookaleczeń oraz faktycznych prób odebrania sobie życia. Obowiązkiem każdego rodzica jest niedopuszczenie do takiej sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice mieli dobry kontakt ze swoimi dziećmi. Powinni rozmawiać o takich problemach. Wtedy bardzo łatwo jest zauważyć zmiany w zachowaniu i można podjąć działania, które zapobiegną powstawaniu takich chorób. Niekiedy może się okazać, że konieczny będzie psychiatra Siedlce. Jest to lekarz, który zajmuje się zdrowiem psychicznych. Terapia z takim specjalistą pozwala na zdiagnozowanie problemu oraz wyeliminowanie go. Należy jednak pamiętać, że taki proces nie jest łatwy i nieraz trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Jednak zawsze trzeba reagować, ponieważ traumy z dzieciństwa obecne są przez całe dorosłe życie. Może to zaważyć na pewności siebie, zdolnościach pracy w zespole itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *