Utrata ciepła. Izolacja termiczna mieszkania.

W domach prywatnych często zdarza się, że pomimo włączonego ogrzewania, do środka przedostaje się zimne powietrze. Powoduje to znaczne spadki temperatury, które sprawiają dyskomfort i przy okazji wpływają bardzo negatywnie na stan naszego portfela. Każda osoba stara się przeciwdziałać takim wahaniom temperatury i odkręca ogrzewanie do końca. To powoduje, że rachunek za tego rodzaju usługę jest niezwykle wysoki. Na dodatek zazwyczaj nie daje to takich rezultatów jakich można by się spodziewać. Dlatego też należy się przyjrzeć takiemu domowi dokładniej. W przeciwnym razie może okazać się, że będziemy już zawsze ponosić wyższe koszty niż powinniśmy. Jest to zjawisko bardzo niepożądane i powinniśmy dążyć do tego, aby je wyeliminować. Powinno być to priorytetem dla wszystkich ludzi, którzy posiadają taki problem.

Dom z bliska

Przede wszystkim powinniśmy się przyjrzeć naszemu domowi z bliska. Może okazać się, że któreś z miejsc jest po prostu zbyt mało szczelne i przepuszcza chłodne powietrze z zewnątrz. W takich sytuacjach najlepiej jest poszukać takiego miejsca. Powinniśmy zacząć od okien. W ten sposób będziemy mogli ustalić czy to czasem nie one są problemem. Często zdarza się przecież tak, że zostają one nieszczelne i mamy ucieczkę ciepła na zewnątrz. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana tego rodzaju okien na nowe. Najlepsze okna to takie, które wykonane są na specjalne zamówienie i zamontowane przez producenta. Wtedy mamy 100% pewności, że wszystko będzie dokładnie takie, jak sobie zamarzyliśmy. W przeciwnym razie może okazać się, że nawet po wymianie będzie dochodziło do wycieku ciepła. Jeżeli jednak problem będzie się powtarzał to należy szukać przyczyny w innym miejscu.

Utrata ciepła wymusza na nas zwiększenie kosztów na ogrzewanie /sxc.hu
Utrata ciepła wymusza na nas zwiększenie kosztów na ogrzewanie /sxc.hu

Szukanie problemów

Często zdarza się, że to drzwi są odpowiedzialne za tego rodzaju wycieki. Zasada jest tutaj bardzo zbliżona do tej znanej z okien. Najlepszym sposobem jest wymiana drzwi na nowe. Jeżeli jednak nie to będzie problemem to należy się znacznie dokładniej przyjrzeć całej elewacji. Do tego celu można wykorzystać np. możliwości kamery termowizyjnej. Na obrazie zobaczymy miejsca, które są znacznie chłodniejsze od pozostałych. To właśnie one są najlepszym podejrzanym i to od takich miejsc powinniśmy rozpocząć. W momencie, gdy okaże się, że cały budynek rozkłada temperatury w taki sam sposób to powinniśmy się zastanowić nad termomodernizacją budynku. Najlepiej sprawdzi się styropianowe ocieplenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *