Problemy komunikacyjne w zimie. Częste powody wypadków.

Zima jest okresem, który jest bardzo niesprzyjający dla kierowców. Wynika to przede wszystkim z tego, że warunki panujące w takim czasie są znacznie trudniejsze – może dojść do wypadków bądź utraty sterowności. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do poważnych szkód. Dlatego tak wiele się mówi o tym, aby dostosowywać prędkość do warunków, które panują na drogach. Niekiedy jednak zdarza się tak, że nawet pomimo zachowaniu szczególnej ostrożności, dochodzi do kolizji. Z tego powodu jazda podczas zimy jest uważana za znacznie trudniejszą niż w czasie pozostałych pór roku. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że podczas zamieci śnieżnych widoczność jest mocno ograniczona. Nawet podczas braku opadów rozeznanie się w terenie jest trudniejsze, ponieważ znaki poziome są zasypane i trzeba prowadzić pojazd niejako „na oślep”.

Jazda w śnieżycy

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien dostosować prędkość jazdy do warunków, które panują na jezdni. Jeżeli uważamy, że 10 km/h jest prędkością odpowiednią to właśnie tak powinniśmy jechać. Rozwiniecie większej prędkości może być niebezpieczne – zwłaszcza w sytuacjach, gdy widoczność jest mocno ograniczona. Nie mamy wtedy czasu na podjęcie odpowiednich reakcji, a droga hamowania jest zauważalnie dłuższa niż w przypadku normalnych warunków. Problemy z tym zazwyczaj mają nowi kierowcy, którzy prawo jazdy mają od kilku miesięcy. Nie mają rozeznania i nie wiedzą kiedy możliwe jest rozwinięcie większej prędkości. Takie zachowanie może narazić osoby postronne, które przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

Poruszanie się samochodem w zimie jest bardzo kłopotliwe /sxc.hu
Poruszanie się samochodem w zimie jest bardzo kłopotliwe /sxc.hu

Parkingi

Dla kierowców dużym problemem są zaspy. Każdy kto posiada samochód wie jak uciążliwe może być wyjechanie samochodem z zaśnieżonego parkingu. Niekiedy konieczne jest poświecenie nawet kilkudziesięciu minut na to, aby przygotować samochód do jazdy. Na szczęście w coraz większej ilości miast prowadzone jest odśnieżanie parkingów Warszawa przez firmy, które zostały wynajęte przez władze miasta lub spółdzielnie mieszkaniowe. Kłopotliwe jest także usuwanie oblodzenia z szyb. W większości przypadków powstają one wtedy, gdy panuje duża wilgotność powierza. Usunięcie lodu z szyby jest kłopotliwe i wymaga poświecenia sporej ilości czasów. Jest to problematyczne głównie dla tych osób, które dojeżdżają rano do pracy lub na uczelnie – muszą wstawać wcześniej, aby przystosować pojazd do poruszania się po drogach.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *