BHP w środkowisku pracy

W każdym zakładzie przemysłowym niezwykle ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Szczególnie jeżeli znajduje się w nim wiele urządzeń, które podlegają dozorowi. Jest to o tyle ważne, że w ten sposób możliwe jest stworzenie wielu sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, które będą zagrażały zdrowi lub życiu pracowników. Nie można do tego dopuścić, ponieważ nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie. Konieczna jest jego ochrona oraz dostosowanie stanowisk pracy w taki sposób, aby nie dochodziło do powstawania takich zagrożeń. Jest to obowiązek pracodawcy, który musi zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Nie oznacza to, że wszystkim zajmuje się samodzielnie. W tym celu tworzy specjalne jednostki organizacyjne, które poświęcone są temu, aby dbać o BHP w zakładzie przemysłowym.

Wypadki

Najwięcej wypadków w pracy następuje nie na skutek działania maszyn czy urządzeń. O wiele częstszą przyczyną jest zwykłe poślizgnięcie się na rozlanej plamie oleju lub potknięcie na prostej drodze. To powoduje duże zagrożenie, ponieważ podczas upadku możliwe jest rozbicie sobie głowy, co może zakończyć się na przykład wizytą w szpitalu. Konieczne jest więc podejmowanie działań, które będą dążyły do tego, aby nie dopuścić do powstawania tego problemu. Przede wszystkim trzeba zapewnić taką organizację stanowisk pracy, aby taka osoba nie musiała przechodzić obok maszyn, które mogą powodować wycieki. W ten sposób znacząco możemy zmniejszyć zagrożenie wynikające z tego powodu. Kolejną rzeczą są maty podłogowe, które skutecznie eliminują czynnik poślizgu. Zabezpieczają one podłogę do tego stopnia, że przypadkowe poślizgnięcie się będzie zdecydowanie mniej możliwe niż bez niej. W ten sposób można zmniejszyć liczbę potencjalnie niebezpiecznych sytuacji do minimum.

Upadki i poślizgnięcia to najczęstszy powód wypadków w pracy /sxc.hu
Upadki i poślizgnięcia to najczęstszy powód wypadków w pracy /sxc.hu

Środki zaradcze

W zakładach przemysłowych dochodzi też do innych sytuacji niebezpiecznych. Dużym zagrożeniem są schody, które najczęściej nie oferują odpowiedniej stabilności. One również mogą stać się powodem wypadku i dlatego konieczne jest podejmowanie decyzji, które pozwolą nam na to, aby wyeliminować ten problem. Jest to o tyle ważne, że upadek ze schodów może zakończyć się nawet śmiercią. Wystarczy tylko, że pracownik uderzy głową w wystającą część maszyny lub nawet o samą podłogę. Możliwe jest też skręcenie kręgosłupa – powoduje to nieodwracalne paraliże i może doprowadzić do tego, że dany pracownik będzie musiał poruszać się na wózku inwalidzkim lub zupełnie zostanie unieruchomiony i przykuty do łóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *