Ergonomia i fizjologia w pracy

Ergonomia jest kierunkiem, który zyskuje coraz to większe uznanie na świecie. Jest to rodzaj nauki, który sprowadza się do tego, aby zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki, które dostosowane są do ludzi pod względem wygody i fizjonomii. Jest ona niezwykle ważna w każdego rodzaju pracy. Najlepiej jest to jednak wytłumaczyć na podstawie pracowników biurowych, którzy narażeni są na wiele problemów związanych z niedostosowaniem stanowiska pracy do ich potrzeb i wymagań. Przede wszystkim osoby pracujące przy komputerze. Spędzanie 8 godzin w jednej pozycji może być bardzo męczące. Szczególnie dla osób, które do tej pory nie siedziały zbyt wiele przed biurkiem, a ich praca miała charakter bardziej aktywny. Ból kręgosłupa jest spowodowany tym, że nasz kręgosłup nie jest przystosowany do ciągłego przebywania w takiej pozycji. Dlatego konieczne jest znalezienie takiego fotela, który będzie dla nas najwygodniejszy i dodatkowo zapewni optymalne ułożenie dla naszego ciała i przede wszystkim kręgosłupa.

Ergonomia

W tym celu stosuje się fotele, które mają regulowane ustawienia. Przede wszystkim mamy możliwość odgięcia oparcia o dowolny kąt. Mamy też możliwość podniesienia lub opuszczenia poziomu siedziska. W ten sposób zawsze powinniśmy dobierać odpowiednie odległości i utrzymanie postawy ciała we właściwym położeniu. W ten sposób nie będziemy narażali naszych pleców na takie naprężenia, co przełoży się między innymi na mniejsze problemy z bolesnością oraz zachowanie właściwej postawy na dłuższy czas. Używany przez nas fotel powinien posiadać stabilne podparcie, bo tylko taki jest w pełni bezpieczny i nie spowoduje żadnego problemu podczas użytkowania. Może posiadać też nałokietniki, które pozwalają odpocząć rękom od pisania na klawiaturze.

Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne (sxc.hu)
Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne (sxc.hu)

Wygoda w pracy

Poza stanowiskiem pracy ważne jest też dostosowanie warunków atmosferycznych do takich, w których możliwa jest praca. Przede wszystkim będzie to związane z odpowiednią temperaturą. W przypadku, gdy jest zbyt zimno to konieczna jest możliwość włączenia ogrzewania. Kolejną rzeczą jest odpowiednia wentylacja Opole. Musi być zapewniony ciągły przepływ powietrza, żeby pracownicy mogli oddychać. Przekłada się to miedzy innymi na bardziej wydajną pracę. Odpowiednia i wydajna wentylacja zmniejsza poziom dwutlenku węgla w powietrzu i sprawia, że ludzie nie mają problemów z sennością. W ten sposób mogą lepiej skupić się na pracy i wykonywać swoje obowiązki z należytym skupieniem.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *