Warunki pracy kierowców zawodowych

Praca zawodowego kierowcy jest niezwykle trudna. Zwłaszcza jeżeli kursuje on na wielokilometrowych trasach, które rozciągają się na kilka dni bezustannej pracy. Oczywiście taki pracownik ma prawdo do noclegów, ale w praktyce wygląda to tak, że większość czasu musi spędzać w kabinie swojego pojazdu. Są one do tego przystosowane, ponieważ znajduje się tam rozkładana kuszetka, ale są to warunki bardzo ciężkie, które na dłuższą metę mogą być nawet męczące. Pracodawca powinien dawać możliwość skorzystania z innych form noclegowych dla swoich pracowników. Oznacza to, że każdy taki nocleg powinien być płatny dla pracownika, co pozwoliłoby skorzystać na przykład z najtańszego motelu, który dostępny jest w okolicy. Przeważnie jednak tego rodzaju świadczenie nie jest wypłacane. W przypadku, gdy wystąpi tego rodzaju zdarzenie pracownik ma prawo domagać się pieniędzy na ten cel. Jest to regulowane przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Nocleg w kabinie

Ma prawo taki kierowca ryczałt za nocleg w kabinie. Przysługuje mu 25% limitu określonego załączniku do wyżej wspomnianego rozporządzenia. W ten sposób będzie on mógł przeznaczyć te pieniądze na lepsze warunki, które z pewnością ułatwią mu jego prace i spowodują, że będą one znacznie bardziej korzystne i ludzkie. Takie rzeczy bardzo się liczą i powinniśmy się zawsze domagać wypłaty wszystkich należnych nam świadczeń. Tym bardziej, że jest to praca stresująca i męcząca. Przez kilka dni z rzędu przebywamy poza domem. Jest to rozłąka z rodziną, która wpływa bardzo niekorzystnie na samopoczucie kierowcy i powoduje, że jego praca odbierana jest jako cięższa i bardziej męcząca. Na dodatek jest to zajęcie monotonne. Brak możliwości odpowiedniego się wyspania oraz jednostajny rytm pracy powodują, że kierowca staje się senny.

Nocleg w kabinie jest uciążliwy i nie pozwala odpocząć (sxc.hu)
Nocleg w kabinie jest uciążliwy i nie pozwala odpocząć (sxc.hu)

Warunki

Sen za kierownicą podczas jazdy jest niezwykle niebezpieczny i może doprowadzić nawet do poważnych wypadków samochodowych. Jeżeli chcemy tego uniknąć to powinniśmy zrobić wszystko, aby pracodawca zapewnił nam godziwe warunki do wykonywania pracy. W przeciwnym razie może się okazać, że będzie dochodziło do wypadków samochodowych, których koszty będą znacznie wyższe niż zwykłe zapewnieni dobrych warunków dla zaufanych i lojalnych pracowników. Dodatkowo zniszczony zostanie pojazd, którego wartość na pewno nie jest mała (łącznie z ładunkiem, który był przewożony w danym czasie).

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *