Problemy kierowców podczas zimy

Poruszanie się za pomocą własnego samochodu jest wygodne i dlatego tak wiele osób decyduje się na jego zakup. Niestety nie zawsze jest to tak wygodne jak mogłoby się nam wydawać. Przede wszystkim w trakcie zimy, gdy pojawia się wiele utrudnień związanych z jego obsługą. Problemy pojawiają się na każdym kroku i dlatego musimy się uzbroić w cierpliwość. Już samo wejście do pojazdu może być sporym wyzwaniem, bo wcześniej będziemy musieli go odśnieżyć. Jeżeli opady były obfite to może zająć nam nawet kilkadziesiąt minut. Do tego musimy zająć się szybami, które w wielu przypadkach mogą być po prostu pokryte szronem lub co grosza – lodem. Wtedy możemy spędzić naprawdę dużo czasu na to, aby w ogóle odpalić samochód. Chociaż nawet z samym zapłonem możemy mieć poważy problem. Zima jest porą roku, która niekorzystnie wpływa na akumulatory samochodowe. To powoduje, że mogą one po prostu paść pod wpływem temperatury i nie uda się nam odpalić samochodu.

Ładowanie baterii

W takiej sytuacji jedyną rzeczą, która nam pozostaje to konieczność naładowania akumulatora. Pamiętajmy jednak, że skoro doszło do takiego niespodziewanego rozładowania to najprawdopodobniej będziemy musieli go wymienić na nowy. Polecane są szczególnie akumulatory żelowe, które mają zdecydowanie większą żywotność i są w stanie nam służyć przez lata. Dlatego jeżeli nie chcemy mieć problemów to powinniśmy zainwestować w takie rozwiązanie, aby nie musieć się tym przejmować kolejnej zimy. Będziemy mieli gwarancję na to, że nie rozładuje się on tak zupełnie bez powodu. Pamiętajmy też, że konieczne jest częste korzystanie z niego, bo w ten sposób jest on automatycznie doładowywany. Pokonując wiele kilometrów każdego dnia mamy więc możliwość korzystania z niego bez ograniczeń.

Zima to przede wszystkim niezwykle trudne warunki na drodze (sxc.hu)
Zima to przede wszystkim niezwykle trudne warunki na drodze (sxc.hu)

Zima

Same problemy związane są również z jazdą. Jest to na tyle kłopotliwe, że bardzo często dochodzi do wypadków samochodowych właśnie zimą. Wynika to z tego, że widoczność może być mocno ograniczona przez opady śniegu. Na dodatek sama jezdnia jest nim pokryta co powoduje, że droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa. Bardzo łatwo możemy też wpaść w poślizg – na przykład podczas gwałtownego hamowania lub podczas skręcania ze zbyt dużą prędkością. Jeżeli nie chcemy zostać ofiarą wypadku to powinniśmy zdecydowanie zwolnić i zachować większą uwagę będąc na drodze – w te sposób unikamy wielu niebezpiecznych sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *