Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo w zakładzie przemysłowym powinno być zagadnieniem kluczowy. Nikt przecież nie Idze do pracy ze świadomością, że może być to nas ostatni dzień w pracy, bo przez nieuwagę spowoduję wypadek. Tak się jednak może stać, ale na szczęście nie musi. Najważniejszą rzeczą będzie to, aby pracownicy byli przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i wiedzieli jak używać ochronników podczas wykonywania zadań w pracy. To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ jedynie w ten sposób będziemy mogli odgraniczyć ilość niepożądanych sytuacji do absolutnego minimum. Jednym z największych zagrożeń jest możliwość wzniecenia pożaru. Jest to niebezpieczne głównie w zakładach, które w procesie technologicznym wykorzystują łatwopalne ciecze oraz pyły. Są one wybuchowe i mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla wszystkich pracowników.

PPOŻ

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest jedną najważniejszych rzeczy, która powinna znaleźć się w każdym zakładzie pracy. Dzięki temu osoby zatrudnione wiedzą jak się zachować oraz jakie gaśnice użyć do gaszenia odpowiednich rodzajów pożaru. Wiemy przecież, ze istnieją różne rodzaje gaśnic, które przeznaczone są do gaszenia tłuszczy, inne zaś do elektroniki itd. Musimy wiedzieć czy daną rzecz da się tym gasić, czy może dojdzie do powstania jeszcze większego problemu. Nie możemy sobie pozwolić na tego rodzaj rzeczy, bo w takiej sytuacji obrażenia innych pracowników mogą być spowodowane przez naszą zbędną pewność siebie. Później będziemy mieli wyrzuty sumienia, że nie postąpiliśmy spokojniej i tak naprawdę skazalibyśmy ich na takie problemy. Ważnym elementem bezpieczeństwa pożarowego jest szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, gdzie poruszane są zagadnienia ppoż.

Niebezpieczny pożar (sxc.hu)
Niebezpieczny pożar (sxc.hu)

Bezpieczeństwo

Kolejną bardzo ważną rzeczą o jaką musimy zadbać to zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży, która będzie mogła chronić ich przed pożarem. Oczywiście nie będą one tak zaawansowane jakie mają strażacy, ponieważ oni pracują z ogniem i bezpośrednio narażają się na jego działanie. Zapewnienie środków ochrony indywidualnej są ogromnie ważne i dlatego powinniśmy wymagać od pracowników, aby je nosili – dokładnie tak, jak jest to zapisane w obowiązującym prawie. Jeżeli, któryś z pracowników nie będzie stosował się od zasad BHP to konsekwencje poniesie pracodawca, który jest za to odpowiedzialny w każdym zakładzie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *