Karta czy pieniądz

XXI wiek, nikt nie nosi już przy sobie sakiewek z pieniędzmi, wypchanych po brzegi portfeli i to głównie monetami, które zajmują dużo miejsca i dodatkowo są bardzo ciężkie. Pieniędzy nie trzeba już nosić jak lata temu przy sobie. Nie płacimy tysiącami w gotówce ani za meble, ani za ubrania, ani za żadne inne rzeczy. Nawet papierosy nie smierdzą i nie trzeba ich palić, wystarczy, że kupimy akcesoria do e papierosów.

Prawie wszyscy zakładamy konto bankowe, gdzie nasze pieniądze bezpiecznie czekają na swoją kolej. Już prawie w każdym sklepie można zapłacić kartą, w każdym sklepie znajduje się terminal POS, który w rzeczywistości jest bardzo przydatny w dzisiejszych czasach.

Jednak nadal nie każdy sklep zaopatrzył się w terminal myśląc, że ludzie będą kupowali u nich tylko za gotówkę. Starsi ludzie, w większości, nie zmieniają swoich nawyków. Noszą torby pełne pieniędzy i za wszystko płacą gotówką. Boją się tego co dla nich nowe, nieznane, wszystko to jest dla nich z góry niebezpieczne.

Młodzi z kolei stawiają na wygodę, nie lubią nosić ciężkich rzeczy, a portfele w wielu przypadkach także idą w zapomnienie. Chyba, że portfele, w których pełno jest kart bankomatowych, kredytowych, płatniczych.

Które pokolenie działa słusznie? Czy karta na stałe wyprze pieniądz i gotówkę będziemy widzieli już tylko w banku albo na zdjęciach? Oto jest pytanie. Niewykluczone, że tak się stanie. Ma to wiele plusów. Nie noszenie gotówki jest wygodne, portfel nie jest wypełniony po brzegi i nie pęcznieje, a my mamy swobodę wyjmując kartę, a czasami tylko telefon, żeby zapłacić.

Gotówka czy karta? ?sxc.hu
Gotówka czy karta? ?sxc.hu

Jednak ma to także minus, ponieważ jeżeli ktoś nas okradnie tracimy wszystko co jest na koncie, oczywiście jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko i trafimy na sprytnego złodzieja.

W tym wypadku o wiele lepsze byłoby noszenie przy sobie gotówki i płacenie właśnie pieniędzmi, nie kartą. Dlaczego? Ponieważ nosimy przy sobie niewiele pieniędzy – więc strata mogłaby okazać się mniejsza.

Każdy jednak osobiście może ocenić, co jest dla niego lepsze i jak mu jest wygodnie. Na razie jest możliwość płacenia zarówno gotówką jak i kartą/telefonem. Zobaczymy co przyniesie los i kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *