Elektronarzędzia i silniki elektryczne

W dzisiejszych czasach coraz częściej staramy się wykorzystywać możliwości oferowane przez silniki elektryczne. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim we wszelkiego rodzaju elektronarzędziach, które są przecież niezbędne w warsztacie każdego majsterkowicza. Dzięki nim jesteśmy w stanie zdecydowanie szybciej wykonywać większość prac, a na dodatek bardziej precyzyjniej i bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że są to urządzenia całkowicie bezpieczne i nie stwarzające zagrożenia. Pamiętajmy, że większość z nich posiada elementy wirujące i to z ogromną prędkością. Kontakt z wirującym ostrzem lub wiertłem może zakończyć się naprawdę bardzo tragicznie więc musimy zwyczajnie zachować maksymalną ostrożność podczas ich użytkowania. Większość z nich co prawda posiada osłony, ale nie są one gwarancją bezpieczeństwa. Wystarczy tylko, że będziemy użytkowali ją niezgodnie z przeznaczeniem,a już pojawi się zagrożenie.

Budowa silnika

Urządzenia napędzane są poprzez silnik elektryczny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ z tego wynika ich specyficzna budowa. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość tego, że nawet mimo tego, że nie jest to silnik spalinowy to i tak ma całkiem dużą moc. Tym bardziej, że połączenia w takim silniku są realizowane poprzez ruchome połączenia. Powierzchnią styku są szczotki węglowe, która zapewnia kontakt komutatora z pierścieniami ślizgowymi. Stosowane są one też w innych urządzeniach, gdzie nośnikiem energii jest prąd np., autotransformatorze oraz potencjometrze drutowym. W praktyce wykorzystuje się dwa rodzaje takich szczotek – jedne wykonane są ze stopu metalu z zawartością miedzi oraz z grafitu, który odporny jest na ścieranie.

Elektronarzędzia mogą być niebezpieczne (sxc.hu)
Elektronarzędzia mogą być niebezpieczne (sxc.hu)

Konstrukcje

Wszystkie urządzenia elektryczne wyglądają na niezwykle proste w budowie, ale w istocie są to skomplikowane konstrukcje, których opracowanie zajęło naprawdę wiele czasu. Po raz pierwszy pojawiły się one stosunkowo niedawno, ponieważ są one na tyle złożone, że trudno jest zamknąć tak wielką moc w niewielkiej obudowie. Tym bardziej, że napędzane są one za pomocą silnika elektrycznego, który cechuje się mniejszą mocą niż spalinowy. Stosowane są one też w znacznie mniejszych rozmiarach, gdzie są one stosunkowo bezpieczne. Mowa przede wszystkim o urządzeniach gospodarstwa domowego jak odkurzacze, elektryczne młynki do pieprzu, robotów kuchennych itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *