Rodzaje transportu

Transport od zawsze odgrywał dużą rolę w życiu ludzi. Różnego rodzaju pojazdy takie jak samochody ciężarowe, samoloty, pociągi czy też statki, charakteryzują się między innymi dużą prędkością, ładownością lub możliwością dotarcia w niedostępne w inny sposób miejsca. W dzisiejszych czasach szczególnie rozwinięty jest transport drogowy. Spowodowane jest to ciągle rozbudowywaną infrastrukturą drogową, która umożliwia łatwe dotarcie w praktycznie każdy punkt.

Typy transportu

Ten rodzaj transportu z pewnością posiada wiele zalet, choć nie jest również pozbawiony wad. Jednym z głównych problemów jest czas jaki potrzebujemy na dotarcie do celu w przypadku większych dystansów. Wiąże się to z rosnącym poziomem zmęczenia kierowcy, a to może prowadzić bezpośrednio do wypadku na drodze. Z tego względu ustalane są nowe przepisy regulujące czas pracy kierowcy oraz to co ile godzin jest on zmuszony do zrobienia sobie przerwy. Rosnąca ilość pojazdów poruszających się po drogach również jest przyczyną częstych wypadków i kolizji. Pomimo tych wszystkich wad, wszelkiego rodzaju samochody ciężarowe wciąż są bardzo chętnie wykorzystywane w transporcie różnych towarów. Ładowność również może być zaletą szczególnie jeśli mówimy o mniejszych odległościach. Pojazdy ciężarowe są idealnie przystosowane do przewożenia różnych materiałów a najczęściej w roli ich nośnika wykorzystywana jest europaleta. Ma ona wymiary 1200x800x144 mm a jej obciążenie wynosi od 1000 kg do 1500 kg. Pozwala na umieszczenie na niej towarów, a następnie przetransportowanie ich za pomocą wózka widłowego z magazynu na pojazd. To bardzo proste a zarazem przydatne rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę.

Kontenerowce mają dużą ładowność (sxc.hu)
Kontenerowce mają dużą ładowność (sxc.hu)

Transport lotniczy

Jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów transportu w ostatnim czasie jest transport lotniczy. To bardzo szybki sposób przemieszczania towaru, choć ograniczony jest on wieloma czynnikami. Główne z nich to warunki atmosferyczne oraz brak możliwości wylądowania w na każdej powierzchni. Jedynie odpowiednio przystosowane pasy startowe i lotniska są w stanie przyjąć samolot umożliwiając mu bezpieczne lądowanie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *