Wyposażenie liturgiczne kościoła

Kościół dla osób wierzących jest bardzo ważnym miejscem. Nie jest to w żadnym wypadku miejsce święte – jego funkcja jest symboliczna. Pomimo tego ludzie przykładają do jego wyglądu naprawdę dużo uwagi i traktują z dużym szacunkiem. Dlatego zawsze podczas ważnych świąt państwowych oraz kościelnych jest on odpowiednio udekorowany. Nawet szaty księży są dobierane zgodnie z okresem liturgicznym. To powoduje, że kościoły oraz cała religia w dalszym ciągu działa podobnie jak miało to miejsce przed laty. Jest to spora odmiana w świecie, gdzie tradycje umierają i przestają mieć znaczenie. Pieniądze na utrzymanie kościołów są otrzymywane jako datki podczas mszy świętych. Wspólnota potrafi zebrać tak ogromne sumy pieniężne, że nieraz są one w stanie wystarczyć na wybudowanie całej świątyni oraz jej wyposażenie. Szczególnie to drugie jest ważne, ponieważ bez tego nie ma nawet możliwości odprawienia nabożeństwa.

Kościół

Jedną z ważnych rzeczy w kościele jest ołtarz. Jest to centralne miejsce każdego kościoła, w stronę którego zwracają się wierni. Często są one bardzo artystyczne i bogato zdobione. Wiele z nich powstało jeszcze przed wiekami, ale w nowszych kościołach zachodzi konieczność wykonania nowego, na specjalne zamówienie. Metaloplastyka sakralna nie należy do zbyt popularnych zajęć, ale możemy znaleźć jeszcze specjalistów, którzy potrafią odlewać wspaniałe ołtarze czy też wytwarzać kielichy oraz inne elementy stosowane podczas mszy. Dlatego jeżeli konieczne jest kupienie takich wyrobów to konieczne jest znalezienie rzemieślnika, który będzie potrafił wykonać interesujące nas elementy.

Piękne zdobienia kościelne (sxc.hu)
Piękne zdobienia kościelne (sxc.hu)

Organy kościelne

Kościoły często wyposażone są też w organy. Jest to ponoć najdoskonalszy z instrumentów, który jest w stanie wydać naśladować wszystkie instrumenty. Ich brzmienie jest specyficzne i potrafi wytworzyć niepowtarzalną atmosferę. Niestety są one drogie i nie w każdych kościołach się one znajdują. Tam, gdzie ich nie ma utwory wykonuje się przy pomocy keyboardu z odpowiednimi ustawieniami. Jest to rozwiązaniem pośrednie, które nie zapewnia tak dobrych możliwości. Jeżeli jednak dana parafia ma większe wydatki to lepiej wydać je na nie niż na kupowanie organów, których cena często wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *