Auto benzynowe czy z silnikiem diesla?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zastanawia się nad wymianą swojego obecnego samochodu na inny. Powodów takich decyzji może być naprawdę wiele, lecz najczęściej jest to jednak spowodowane chęcią kupienia czegoś szybszego lub też wręcz przeciwnie – czegoś bardziej ekonomicznego. W każdym tym przypadku należy jednak dokładnie przemyśleć to, co chcemy kupić, ponieważ obecnie na rynku możemy wybierać spośród naprawdę sporej ilości wszelkich aut. Różnią się one między sobą wieloma sprawami, lecz najczęstszy wybór dotyczy przede wszystkim wyboru rodzaju silnika.

Wady i zalety

Diesel (sxc.hu)
Diesel (sxc.hu)

Sporo ludzi zastanawia się bowiem, czy lepiej jest wybrać auto z silnikiem diesla czy też tradycyjną jednostkę benzynową? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest jednak od kilku istotnych czynników i tak naprawdę trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Bardzo istotną rolę odgrywa bowiem między innymi fakt, jak wiele kilometrów pokonujemy każdego dnia. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że diesel potrzebuje odpowiedniej ilości czasu do tego, by się nagrzać. Jeśli więc pokonujemy dziennie zaledwie kilka kilometrów to po jakimś czasie możemy mieć do czynienia z całkiem sporą ilością problemów związanych z usterkami z uwagi na fakt, iż silnik nigdy nie miał okazji by się nagrzać. W przypadku benzyny sprawa wygląda o wiele prościej, a same części do samochodu są w wielu przypadkach o wiele tańsze niż w przypadku auta z silnikiem diesla. Nie można zapominać jednak o tym, że silnik benzynowy spala więcej paliwa, więc codzienna jazda może okazać się nieco droższa.

Jeśli chodzi o moc to zarówno silniki diesla jak i silniki benzynowe są na stosunkowo równym poziomie. Różnicę widać dopiero w przypadku większych silników oraz wzrostu ich mocy – wówczas zdecydowaną przewagę ma silnik benzynowy. To co wybierzemy zależy jednak tylko i wyłącznie od nas samych, lecz zawsze nasza decyzja powinna być dobrze przemyślana.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *