Sposoby walki z ognień i dymem

W przypadku pożarów największym zagrożeniem nie jest sam ogień. Największe straty w ludziach powoduje dym, który niestety uniemożliwia prawidłowe oddychanie i powoduje też poparzenia organów wewnętrznych. Jest to naprawdę ogromny problem, który może powodować naprawdę wielkie szkody. Dlatego w nowoczesnych budynkach dba się o to, żeby ni dochodziło do takich sytuacji i w razie pożarów wszyscy mogli w szybki i bezpieczny sposób opuścić swoje mieszkanie. Jest to naprawdę ważną rzeczą, o której należy pamiętać. W jaki sposób można ochronić ludzi przed dymem? Przede wszystkim dzięki uwzględnieniu tego zagadnienia już na etapie projektowania architektonicznego budynku. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć takie rozwiązanie, które będzie pomagało w jego odprowadzaniu. Wtedy nie będzie dochodziło do wypełniania całej przestrzeni budynku duszącym dymem i możliwe będzie też napływ świeżego powietrza. W takim przypadku narażamy się a większy ogień, bo dostawy tlenu powodują, że ten się dodatkowo zmienia. Mamy jednak na tyle powietrza i tlenu, że jesteśmy w stanie spokojnie zejść na dół i opuścić taki blok mieszkalny. Ma to znaczenie w szczególności dla wysokich budynków, których opuszczenie zajmuje dość sporo czasu.

Dym

Skoro już wiemy, że dym jest bardzo szkodliwy i jest w stanie nas udusić to musimy też wiedzieć w jaki sposób możemy się przed nim chronić. Przede wszystkim wykorzystać wcześniej wspomniany już system, który odpowiada za takie rzeczy jak oddymianie klatki schodowej. Nie będzie to jednak taka rzecz, która będzie mogła zostać wykonana przez nas. Jeżeli architekt nie uwzględni tego już na początku to później trudno będzie nam zaadaptować takie rozwiązanie. Warto jest skontaktować się z firmami, które zajmują się bezpieczeństwem pożarowym. Są one w stanie zapewnić nam najlepsze warunki w czasie, gdy konieczna będzie ewakuacja budynku w związku z wybuchem pożaru. Do tego czasu można zastosować inne rozwiązania. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie maski przeciwgazowej z filtrem. W ten sposób możliwe stałoby się oczyszczenie tego duszącego dymu do tego stopnia, że wyjście z budynku stałoby się realne.

Gaśnica (sxc.hu)
Gaśnica (sxc.hu)

Oddymianie i ewakuacja

Jeżeli jednak nie mamy takiej do swojej dyspozycji to przydatna może okazać się mokra ścierka, którą zatkamy usta oraz nos. W taki sposób graniczymy znacząco ilość przedozowanego się dymu. Będziemy mogli dalej oddychać, ale nie będziemy wciągali szkodliwych substancji, które mogą być odpowiedzialne za naszą śmierć. Rozsądne postępowanie w takich sytuacjach jest dla nasz rzeczą priorytetową. Powinniśmy zrobić wszystko, aby potrafić poradzić sobie w takiej sytuacji. Jest to przecież rzecz, która się zdarza i tak naprawdę może zdarzyć się każdemu. Ważne jest też unikanie samego płomienia. W pomieszczeniach może się on rozprzestrzeniać naprawdę bardzo szybko. Nie powinniśmy zwlekać, bo będzie w stanie nas zaskoczyć i odciąć drogę ucieczki. Wiele osób nie chcąc spłonąć żywcem decyduje się na to, aby wyskoczyć z okna. To tylko pokazuje jak bardzo bolesna jest to śmierć. Nie wolno nam lekceważyć tego żywiołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *