Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja występuje w przemyśle i jest to nic innego jak  odzyskiwanie energii termicznej oraz spalin w celu ponownego jej wykorzystania. Można zatem ująć, że jest to swoisty recykling. Czynność ta, a właściwie proces jest przeprowadzany w różnych narzędziach. Najczęściej sa to wymienniki ciepła czyli rekuperatory.

Chyba nie każdy z nas zastanawiał się kiedykolwiek czym tak właściwie jest rekuperacja Warszawa. Jednakże prawie każdy z niej korzysta. Wydaje mi się, że nie jest to jedyne słowo, którego większość społeczeństwa nie używa, ale korzysta z jego narzędzi.

Najczęstszym zjawiskiem jest rekuperacja energii elektrycznej jest to odzyskiwanie energii z pojazdów napędzanych elektrycznie lub hybrydowo (obecnie hybryda jest uznawana za największy postęp techniki). Posługując się specjalistycznym językiem: energia kinetyczna jest przekształcana w energię elektryczną, a ta jest oddawana do sieci trakcyjnej lub też jest gromadzona w akumulatorze. Pojazdy, które w ten sposób działają to autobusy, lokomotywy oraz tramwaje.

Trudno zatem powiedzieć czy ta technologia jest dobra dla środowiska czy tez nie. Z jednej strony, można uznać ja jako recykling spalin, który umożliwia ponowne jej wykorzystanie. Zatem nasze środowisko nie jest ponownie zanieczyszczane przez spaliny tylko wykorzystuje się to, co już zostało wydaje do naszej natury.

sxc.hu
sxc.hu

Patrząc na to jednak z drugiej strony, jest to energia elektryczna, która jakby nie patrzeć jeszcze mocno szkodliwa dla naszego otoczenia. Pytanie należałoby postawić, czy można jeszcze coś z tym zrobić? Może wypadałoby zastanowić się czy rzeczywiście silniki spalinowe są nam potrzebne skoro została wynaleziona hybryda, a ta jest najmniej szkodliwa dla naszego środowiska.

One comment

  1. Bez rekuperacji samochody elektryczne nie mogłyby być użytkowane, bo zwyczajnie akumulatory starczałyby na kilkadziesiąt minut jazdy. Dobrze jest poczytać o takich technicznych sprawach. Dla mnie jest to temat bardzo emocjonujący, którym warto się zająć i poznać dogłębnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *