Rady dla przyszłego taty

Nie tylko w kwestii przyszłej mamy należy odpowiednie przygotowanie się do zajścia w ciąże. W dzisiejszych czasach badania dna odnotowują spadek ilości i jakości męskiego nasienia. Dlatego jeśli zlekceważymy tą kwestie możemy napotkać całkiem spore trudności w procesie starania się o dziecko. Później może przyczynić się to także do problemów zdrowotnych twojego dziecka. Natura wyposażyła mężczyzn w dużo armię nasienia, jednak męskie komórki rozrodcze są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Nawet zanieczyszczenie środowiska może przyczyniać się do złego.

Aby zapobiegać niszczeniu i zmniejszeniu ilości plemników warto działać prewencyjnie i dbać o odpowiednią dietę, bogatą w antyoksydanty. Do składników mających działanie przeciw utleniające zalicza się witaminy ( C, D, E), prowitaminę A i kwas foliowy. Korzystne są także składniki mineralne takie jak: cynk i selen. Niektóre z tych związków dostępne sa w postaci suplementów, inne sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach przeznaczonych dla mężczyzn. Oczywiście warto je stosować, jednak traktować jako uzupełnienie diety, a nie zamiennik pewnych składników odżywczych.

Oprócz suplementacji ważne jest zwrócenie uwagi na produkty jakie spożywamy. Należy wyeliminować czynniki prowadzące do powstawania wolnych rodników: dym papierosowy, używki (alkohol), żywność wysoko przetworzona, cukry proste (słodzone napoje i słodycze). Warto zniwelować także sytuacji stresujących.  Zmiany w diecie, powinny być odpowiednie i długotrwale stosowane.

baby-emma-1524351
(sxc.hu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *