Wybór między domem parterowym a domem z poddaszem.

Różnica pomiędzy domami parterowymi a piętrowymi polega między innymi na kosztach budowy oraz na ilości przestrzeni użytkowej. Budowa domu wiąże się z podjęciem decyzji o jego formie architektonicznej oraz programie funkcjonalnym. Warto więc najpierw przeczytać kilka artykułów zawierających wady i zalety takich domów.

Domy parterowe są z reguły bardziej rozłożyste, co wymaga większej działki, ale też łatwiej wpisuje się w otoczenie. Aby uzyskać więcej światła można dodać duże drzwi ogrodowe oraz wybrać projekt, w którym znajduje się nawet kilka tarasów z różnych stron domu.

Domy parterowe o stosunkowo zwartej budowie są zdecydowanie tańsze od domów piętrowych. Ważnym i obniżającym koszty elementem jest również dach, który w przypadku domów piętrowy może być bardziej skomplikowany i wymagać droższych materiałów.

Domy z poddaszem użytkowym, są łatwiejsze do usytuowania nawet na małej działce nie tracąc przy tym zbyt wiele powierzchni użytkowej. Wprowadzając opcje okien dachowych zyskujemy także więcej światła dziennego korzystnego nie tylko dla roślin hodowanych w domu, ale także dla nas dostarczając nam niezbędnej witaminy D bez wychodzenia z domu. Minusem tego rozwiązania jest to, że okna na poddasze są dość drogie, co w połączeniu z dachem dodaje nam sporą sumę do całej inwestycji. Druga pełna kondygnacja ułatwia także dobre połączenie wnętrz domu z otoczeniem, co jednak wiąże się z wyższymi  kosztami jakie generują umieszczone tam balkony lub tarasy.

dom (sxc.hu)Zaplanowanie tego, jak będzie wyglądał nasz dom, w którym prawdopodobnie spędzimy resztę życia nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak robiąc listę za i przeciw na pewno znajdziemy rozwiązanie idealne dla siebie. Nie można tez przy tym zapominać, by uwzględnić przy tym życzenia przyszłych domowników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *