Zagrożenie pożarowe w obiektach publicznych

Ogień jest jednym z takich żywiołów, nad którym nie sposób jest zapanować. Rodzi to wiele problemów, które mogą powodować też całkiem spore zagrożenie. Między innymi jest to w stanie spowodować śmierć bliskich nam osób. Jeżeli dojdzie do pożaru bloku mieszkalnego czy chociażby biurowca to wiemy, że w takim miejscu znajdować będzie się wiele osób, które mogą ucierpieć z powodu istnienia płomieni. Dlatego tak istotne jest, aby zapewnić odpowiednie możliwości, które pozwolą nam się uratować. To zależne jest jednak od osoby, która zajmuje się administracja budynku. Na jego barkach spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich systemów, które są w stanie uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Największym zagrożeniem są same płomienie, które w kontakcie z człowiekiem właściwie nie pozostawiają żadnych szans na przeżycie. Skuteczna walka polegać będzie jedynie na tym, aby udało się nam opuścić budynek zanim dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia we wszystkich pomieszczeniach. W ten sposób będziemy mogli zapanować nad sytuacją i opuścić budynek bez większego problemu.

Płonący budynek

Okazuje się jednak, ze nie zawsze jest to możliwe. Ucieczka z płonącego budynku może wydawać się prosta, ale wcale taka nie jest. Warto wiedzieć, że temperatura w takim obiekcie może wynosić naprawdę wiele stopni i ciągle będzie się ona podnosiła. Nie to jest jednak największą przeszkodą, ale sam dym, który może wypełniać korytarze oraz pomieszczenia. Jest to całkiem duży problem, ponieważ może on spowodować, że nie będziemy mieli czym oddychać. W takiej sytuacji ucieczka nie będzie możliwa, a sama temperatura przyśpieszy jeszcze zużycie tlenu w takim pomieszczeniu. Konieczne jest więc walczenie z takim dymem, co pozwoli na ucieczkę ludzi oraz uratowanie się w jak najszybszy sposób. To daje nam szansę na przeżycie i pozwala uniknąć też poparzeń. W praktyce stosuje się wiele systemów, które pozwalają usunąć dym z takiego pomieszczenia. Do nich zaliczyć można chociażby napędy do okien, które pozwalają na otworzenie wywietrzników w sposób automatyczny.

Ogień jest wielkim zagrożeniem (sxc.hu)
Ogień jest wielkim zagrożeniem (sxc.hu)

Oddymianie

Jest to rozwiązanie bardzo dobre, ponieważ tak naprawdę jesteśmy w ten sposób reagować automatycznie. Nie musimy korzystać z pomocy innych osób, bo wszystko dzieje się automatycznie. Takie napędy połączone są z czujnikami dymu, które uruchamiają się w momencie, gdy w atmosferze zostanie wykryte podwyższone stężenie pyłów oraz gryzącego dymu. Wtedy wszystko zaczyna dziać się automatycznie i dodatkowo uruchamia się alarm dźwiękowy. To daje ludziom o wiele więcej czasu na to, aby mogli opuścić oni płonący budynek. Im wcześniej takie osoby dowiedzą się o zagrożeniu tym skuteczniej będą mogły się uratować. Takie rzeczy mają znaczenie i powinny być stosowane we wszelkiego rodzaju budynkach, a już w szczególności w takich, w których przebywają tysiące ludzi. Mowa przede wszystkim o biurowcach, hotelach, obiektach użytku publicznego. Warto jest zapewnić bezpieczeństwo nawet kosztem wielkich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *