Obejmy do mocowania w przemyśle

W przemyśle często zachodzi konieczność łączenia kilku elementów ze sobą. Szczególnie jeżeli chodzi o rurociągi, których przebieg często jest zmieniany dla potrzeby wytwórcze. Z tego powodu tak często są one montowane za pomocą rozwiązań pozwalających przede wszystkim na szybkie ich rozłączanie oraz ponowne zespalania. Bardzo ważne jest, aby takie połączenie było trwałe i całkowicie szczelne. Wiemy przecież, że w takich rurociągach bardzo często dochodzi do powstawania zwiększonego ciśnienia, co mogłoby być niebezpieczne, gdyby w przebiegu rury były jakieś nieszczelności. Dodatkowo mogą być transportowane nimi niebezpieczne gazy lub ciecze, które nie powinny dostawać się do otoczenia, gdzie przebywają pracownicy. Dlatego też ważna jest jakość takiego rozwiązania. Bezpieczeństwo w przemyśle zawsze powinno być traktowane poważne, bo często dochodzi do wypadków, których da się uniknąć. Bardzo istotne jest jednak przestrzeganie przepisów BHP, jak również przewidywanie tego co może się wydarzyć w najbliższej przyszłości. Jeżeli za każdym razem będziemy mieć na uwagę możliwe zagrożenia to na pewno nie popełnimy tak znaczących błędów, które będą mogły zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Opaski montażowe

Jeżeli zależy nam na mocnym połączeniu rur to warto zastosować Oetiker opaski, które oferują takie ścisłe przyleganie i szczelność. Jest to możliwe dzięki technologi bezstopniowej. Posiadają one zamki mechaniczne, które pozwalają na połączenie obu końców opaski w celu jej zamknięcia. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest zapewnienie jednolitej kompresji i uszczelnienie na całym jej obwodzie. To z kolei przekłada się na bardzo szybkie dopasowanie i łatwy montaż. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych, gdzie często konieczne jest przeprojektowanie układu. Takie opaski są wykonywane z trwałych materiałów więc nie musimy przejmować się ich szybkim zużyciem. Wytwarzane są zgodnie z obowiązującymi standardami więc możemy liczyć na zastosowanie norm jakościowych różnych producentów. Istnieją też inne sposoby na łączenie rurociągów, ale nie są one już tak uniwersalne i nie dają tak wielkiej swobody.

Obejma (sxc.hu)
Obejma (sxc.hu)

Przemysł

W zastosowaniach przemysłowych stosuje się też innego rodzaju obejmy, które pozwalają na czasowe lub stałe powiązanie ze sobą elementów. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do zabezpieczania i grupowania przewodów. Dzięki temu są one upięte zawsze w jednym miejscu i nie zachodzi ryzyko, że znajdą się nagle na trasie przejazdu wózka widłowego itd. Przez takie przewody często przepływa znacznie większe napięcie niż w domowych urządzeniach i dlatego wszelkie tego rodzaju działania są skrajnie niebezpieczne. Tutaj znowu musimy wrócić się do zagadnienia bezpieczeństwa, bez którego nie jesteśmy w stanie mówić o zakładach przemysłowych. Dobrze jest uświadomić sobie jakie mamy w tym zakresie rozwiązania, aby móc dobrać je do konkretnego zastosowania. Mamy mnogość dostępnych środków, a tak naprawdę od inwencji twórcy będzie zależało jak problem zostanie rozwiązany.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *