Ogrom wszechświata i cykl zagłady utrudniający życie na Ziemi

Raczej każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny jest wszechświat, jest on tak duży, że właściwie bardzo trudno jest to w ogóle pojąć. Nasza planeta znajduje się w układzie słonecznym, który umieszczony jest w galaktyce Drogi Mlecznej, sąsiadującej z galaktyką Andromedy. Galaktyka w której się znajdujemy ma średnicę około 100 000 lat świetlnych. Rok świetlny, to odległość jaką pokonuję światło w ciągu jednego roku. Taką odległość trudno sobie wyobrazić, ponieważ światło przemieszcza się z prędkością 300 000 km/s. Wielkość naszej galaktyki jest więc niewyobrażalna.

Księżyc to najbliższy sąsiad Ziemi (sxc.hu)
Księżyc to najbliższy sąsiad Ziemi (sxc.hu)

Co 62 miliony lat…

Wielu naukowców zgada się z tym, że mniej więcej co 62 miliony lat, na naszej planecie występuje masowe wymieranie gatunków. Jedną z najbardziej prawdopodobnych hipotez, która wyjaśnia takie zdarzenia może być pionowy ruch układu słonecznego wobec środka galaktyki. Co 62 miliony lat na ziemi zaczynają panować zdecydowanie gorsze warunki do życia, a dodatkowo odkryto, że ruch Układu Słonecznego wobec środka galaktyki, powtarza się właśnie co 62 miliony lat. Całkiem możliwe jest, że te liczby mogą być identyczne i właśnie w momencie, gdy Ziemia znajduje się w określonym miejscu galaktyki, zaczynają mieć miejsce wydarzenia, które w dużym stopniu utrudniają funkcjonowanie wszystkiemu co znajduje się na naszej planecie.

Gwiazdy (sxc.hu)
Gwiazdy (sxc.hu)

Czy musimy przejmować się tak odległym wydarzeniem?

Taki cykl określany jest bardzo często mianem cyklu zagłady. Mimo wszystko nie musimy się tym raczej przejmować. Ludzie na ziemi żyją naprawdę bardzo niedługo, a okres nawet 1000 lat wydaje się być kupą czasu. Być może ludziom uda się osiągnąć na tyle dużo, by mogli ustrzec się przed tak niszczycielskimi warunkami, które będą gościły na Ziemi przez naprawdę wiele lat. Póki co musimy martwić się o to co ma miejsce tu i teraz, ludzie borykają się na Ziemi z poważnymi problemami, które w skali wszechświata wydają się być niczym i tak czy inaczej będziemy musieli najpierw zająć się zamieszkaniem na jakiejś innej planecie, by zwiększyć swoje szanse przeżycia w kosmosie.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *