Polska kształci i traci specjalistów

Z roku na rok słabnie popularność liceów ogólnokształcących i uczelni wyższych. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na szkoły zawodowe, a jeżeli już wybierają na studia – preferują kierunki techniczne. Po wielkim boomie na kierunki humanistyczne takie jak psychologia, marketing i filologie przyszedł czas na specjalistów. Rynek pracy zdecydowanie ich potrzebuje, bowiem najlepsi wyjechali za granicę służąc swoją wiedzą i talentem naszych zachodnim sąsiadom.

Od wielu lat sukcesywnie na rynku pracy przybywa humanistów, których kwalifikacje i możliwości są dosyć szerokie, jednak nijak się mają do zapotrzebowania rynku. A na rynku polskim sukcesywnie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów wykształconych ściśle w jednym kierunku. I bynajmniej nie jest to marketing i reklama. W związku z dynamicznie rozwijającym się sektorem usług i branżą techniczną, poszukiwani absolwenci kierunków technicznych. Nic więc dziwnego, że uczelnie techniczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Tym bardziej, że poziom na kierunkach technicznych jest bardzo wysoki a polskie uczelnie w żadnym stopniu nie ustępują poziomem innym europejskim uniwersytetom. Co roku polscy studenci zdobywają międzynarodowe granty i patentują nowe rozwiązania technologiczne. Niestety wciąż tracimy młodych i zdolnych specjalistów. Mając do wyboru głodową stawkę na polskim rynku i atrakcyjne wynagrodzenie za granicą, absolwenci wybierają tak zwaną przymusową emigrację.

Polski pracodawca to wciąż przeważnie niewielki przedsiębiorca zatrudniający od kilkunastu do kilkudziesięciu pracowników, maksymalnie minimalizujący koszty i liczący każdy grosz. Pomimo porażająco niskich w stosunku z innymi krajami Europy zarobków, posiadamy jedne z najwyższych kosztów utrzymania pracownika. Oznacza to, że pracodawca poza naszym wynagrodzeniem odprowadza też niemałe kwoty podatków i ubezpieczeń. A to z kolei sprawia, że wynagrodzenia pomimo sukcesywnego podnoszenia minimalnej krajowej wciąż nie są atrakcyjne. Do tego dochodzi plasujące się wciąż na poziomie kilkunastu procent bezrobocie, które nakazuje specjalistom podejmowanie pracy z wynagrodzeniem poniżej oczekiwań a z czasem emigrację w celu lepszych zarobków. I znów pozostajemy bez specjalistów, których potrzebujemy.

Niestety czynnik ekonomiczny ma dla młodych ludzi kluczowe znaczenie, tym bardziej, że od wielu lat z powodzeniem możliwe jest podejmowanie pracy za granicą, gdzie warunki zatrudnienia są o wiele bardziej korzystne. Nie ma się co dziwić zatem wyborom wielu młodych ludzi, którzy opuszczają Polskę i udają się do Niemiec czy Norwegii, gdzie mimo iż minimalna krajowa jest kilkakrotnie wyższa od naszej, to i tak nie jest nawet proponowana wykwalifikowanym specjalistom.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *