Projektowanie i zakładanie ogrodu

Własny ogród przydomowy daje nam całą masę możliwości, z których warto korzystać. Nic dziwnego, że nastała moda na ich zakładanie. Dawniej tym mianem określało się również podwórka, które w żaden sposób nie były zagospodarowane. Obecnie ludzie mają nieco wyższe wymagania i nie każdy teren zieleni wokół domu nazywany jest ogrodem. Urządzenie go we własnym zakresie jest niezwykle trudne i z całą pewnością nie każdy będzie w stanie temu podołać. Przede wszystkim wymagana jest ogromna wiedza z zakresu ogrodnictwa. Jeżeli nie znamy się na roślinach to nie będziemy w stanie wybrać takich, które sprawdzą się w naszym klimacie. Jesteśmy w stanie kupić niemal każdą roślinę, która rośnie na świecie, ale tylko część z nich przyjmie się u nas w ogrodzie. Wybierając krzewy oraz drzewa powinniśmy kierować się takimi parametrami jak wilgotność powietrza, temperatura, nasłonecznienie czy też rodzaj gleby. Jest więcej parametrów, które są ważne z tego punktu widzenia, ale nie będziemy ich wszystkich przytaczali. Musimy zdać sobie po prostu sprawę, że przypadkowy dobór roślinności nie wchodzi nawet w grę. Jeżeli nie zastosujemy się do tej rady to zwyczajnie po kilku miesiącach będziemy mogli zauważyć, że taki ogród obumiera i nie wygląda już tak jak wcześniej.

Pomoc specjalistów

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy osób, które mają doświadczenie w projektowaniu ogrodów i będą w stanie przygotować coś, co świetnie sprawdzi się w naszym klimacie. Możemy bez większych trudności znaleźć takie ogłoszenia a internecie lub też w lokalnej prasie – jest całkiem sporo osób, które mają już na swoim koncie realizacje warte uwagi. Jeżeli kwestia roślinności będzie załatwiona to warto przemyśleć jeszcze kwestię użytkową. Jeżeli naszym celem jest stworzenie ogrodów do rekreacji, czyli przesiadywania np. w czasie upalnych dni to będziemy musieli zadbać jeszcze o miejsce, w którym będziemy mogli wypoczywać. Dobrym rozwiązaniem są altany ogrodowe kryte strzechą. Świetnie sprawdzają się zarówno na wielkich powierzchniach, jak również w bardziej kameralnych ogrodach. Powinniśmy znaleźć specjalistów, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu dachów z trzciny. Jest to ważne, bo dzięki temu zapewnimy sobie wysoką trwałość takiego rozwiązania. Jeżeli strzecha zostanie położona fachowo to będzie w stanie przetrwać w takiej formie nawet przez kilkadziesiąt lat. W tym czasie nie powinno być z nią nawet najmniejszych problemów.

Założenie ogrodów wygląda prościej niż w rzeczywistości (sxc.hu)
Założenie ogrodów wygląda prościej niż w rzeczywistości (sxc.hu)

Inwestycja zawsze popłaca

Jak widać takie podejście może się nam opłacić. Nie będziemy musieli co kilka sezonów wymieniać pokrycia dachu czy też całkiem zmienić aranżacji naszego ogrodu. Jeżeli wydamy nieco więcej pieniędzy i zdecydujemy się na pracę specjalistów to przez wiele lat będziemy mogli korzystać z ogrodu i podziwiać jego naturalne piękno. W przeciwnym razie już kolejnego sezonu straci on dużo na walorach estetycznych, a nawet na użytkowych. Ważną kwestią przy zakładaniu ogrodów jest też ich właściwa pielęgnacja. Jest to ważne, bo jeżeli nie będziemy poświęcali mu odpowiedniej ilości czasu to nie będzie on wyglądał tak, jak planowaliśmy. Największe zmiany można zauważyć chociażby po skoszeniu trawnika – to właśnie on rzuca się bardzo w oczy i może zaważyć o tym jak ogród będzie oceniany przez nas, jak również przez osoby, które będą nas odwiedzały. Świetnym rozwiązaniem jest też murowanie grillów na trenie ogrodu – będziemy mogli z nich korzystać wtedy, gdy najdzie nas taka ochota.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *