Radiografia w zakładzie produkcyjnym

Badania nieniszczące są coraz powszechniej stosowane w przemyśle. Pozwalają na zbadanie stanu powierzchni i struktury materiałowej w sposób nieinwazyjnych. Jesteśmy w stanie zebrać informacje, pozwalające na ocenę jakości i względów bezpieczeństwa bez zniszczenia badanej próbki. Jedną z popularniejszych metod są badania radiograficzne, które często nazywane są po prostu RT. Uznawane są za podstawową metodę nieniszczącą, która daje największą wiarygodność wyników. Stosowana jest ona w wielu gałęziach przemysłu, a to nawet mimo faktu, że jej wykorzystanie nie należy do najtańszych. Pozwala ona na wykrycie nieciągłości, które znajdują się głęboko w materiale, jak również tych, które zlokalizowane są na powierzchni. Metoda jest uniwersalna i zapewnia szerokie spektrum grubości badanego detalu. W zależności od wykorzystanej techniki można w ten sposób prześwietlić materiały o grubości od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów (wpływ mają zastosowane źródła promieniowania).

Badania radiograficzne

W praktyce jest to metoda bardzo podoba do klasycznego RTG, które stosowane jest do prześwietlania ludzkiego ciała w czasie badań lekarskich. Podobnie jak ona wykorzystuje zjawisko pochłaniania promieniowania X i gamma. W efekcie otrzymujemy film, który utrwalony jest na kliszy. Poprzez wywołanie zdjęcia za pomocą odczynników chemicznych można otrzymać obraz, który nadaje się do analizy. Takie metody stosowane są nie tylko w przemyśle, ale również wielu innych dziedzinach np. do przeprowadzania analiz zabytkowych dzieł sztuki. Firma Ndt24.pl zajmuje się dostarczaniem systemów radiograficznych najbardziej uznanych producentów na świecie. Współpracuje z firmą YXLON, która w branży działa już od niemal 100 lat. Tak wielkie doświadczenie przekłada się na jakość oferowanych produktów. Dobór odpowiednich systemów zawsze odbywa się indywidualnie. Konieczne jest dostosowanie rozwiązania do potrzeb klienta docelowego. Muszą też spełniać wyśrubowane normy i przepisy, w tym również te dotyczące bezpieczeństwa pracowników.

Badana próbka (sxc.hu)
Badana próbka (sxc.hu)

Wyposażenie

Promieniowanie, które wytwarzane jest w trakcie badania jest niebezpieczne dla człowieka. Przyjęcie zbyt wielkiej dawki w czasie naświetlania może wywołać poważne skutki dla zdrowia. Dlatego konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników. Rezultatem badania jest obraz radiograficzny. Jest on przedstawiony w formie rzutu płaskiego nieciągłości. Wady zobrazowane są za pomocą zaczernień lub przejaśnień. Analiza wyników nie jest szczególnie skomplikowana, co zaliczane jest do jednej z największych zalet. Doświadczony operator będzie w stanie w przeciągu kilku minut dokonać oceny stanu powierzchni oraz struktury wewnętrznej badanej konstrukcji. Na polu badań radiograficznych pojawia się wiele nowinek technicznych. Warto zadbać o przeszkolenie personelu z zakresu obsługi systemów RTG, jak również serwisowania zaplecza technicznego i wykonywania ich przeglądów. Pozwoli to na nieprzerwaną pracę, bez wymuszonych przestojów i awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *