Zarządzanie wyposażeniem pomiarowym

W zakładach produkcyjnych coraz częściej nacisk kładzie się na zarządzanie jakością. Szczególnie w branży motoryzacyjnej, gdzie wymagania dostawców oraz klientów są naprawdę wysokie. Każdy wyrób musi być zgodny ze specyfikacją i mieć odpowiednio przygotowaną dokumentację. Dopiero wtedy jest on akceptowany i może brać udział w łańcuchu dostaw. Jeżeli nawet w minimalnym stopniu odbiega od dopuszczalnych założeń to zostaje on poddany procesowi reklamacji i zwyczajnie zwrócony. Dużą rolę w zapewnieniu jakości jest minimalizacja strat oraz lepsza kontrola produktów. Do tego celu wykorzystuje się różne urządzenia pomiarowe, których zadaniem jest dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów. Wiąże się to z wieloma problemami – wyposażenie do pomiarów wymaga ciągłej kalibracji i certyfikowania. Bez tych działań nie będą one wystarczająco dokładne, co może odbić się również na produkcie końcowym. Warto zadbać o ich właściwą organizację, która pozwoli na utrzymanie wszystkiego w odpowiednim porządku.

Wyposażenie pomiarowe

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznego oprogramowania, które jest w stanie zapewnić zarządzanie wyposażeniem pomiarowym. W ten sposób uzyskamy pełną kontrolę nad tym co dzieje się w zakładzie. Będziemy dostawali informacje zwrotne o narzędziach, które są w użyciu, pracownikach z nich korzystających, dane na temat stanu technicznego czy też daty wzorcowania o przeglądów. Takie oprogramowania działają w chmurze, co pozwala na skorzystanie z nich z każdego miejsca na świecie. Tak dalece posunięta mobilność ułatwia kontrolowanie zakładu nawet znajdując się na wyjeździe służbowym czy też na urlopie wypoczynkowym. Aplikacje tego rodzaju umożliwiają na drukowanie etykiet z kodami QR, które następnie można skanować przy użyciu dedykowanego czytnika lub też telefonu komórkowego. W ten sposób w szybki sposób można pozyskać informacje na temat urządzenia. Pozwala to pracownikom na korzystanie jedynie z certyfikowanych narzędzi pomiarowych. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest prostota obsługi.

Wyposażenie pomiarowe (sxc.hu)
Wyposażenie pomiarowe (sxc.hu)

Korzyści – wdrożenie norm jakościowych

Wystarczy kilka razy popracować w aplikacji, aby przekonać się, że jest to bardzo proste. Osoby, które w swojej pracy korzystają z dowolnego innego systemu ewidencjonowania nie będą mieli żadnych problemów, aby użytkować nowe oprogramowanie. Co to oznacza dla właściciela zakładu lub kadry kierowniczej? Bardzo szybko będzie można wdrożyć takie rozwiązanie i korzystać z możliwości, które są przez nie oferowane. Nie będziemy mieli najmniejszych problemów z tym, aby wszystko zaczęło działać poprawnie i zaczęło przynosić korzyści. Przede wszystkim będzie można zauważyć lepszą organizację pracowników, co przełoży się również na mniejszą liczbę zwrotów od klientów. W te sposób odnotujemy znacznie większe korzyści ekonomiczne, a co ważniejsze – będziemy mogli produkować zgodnie z założeniami norm jakościowych. Stosowanie się do specyfikacji technicznych i norm pozwala na zawiązanie współpracy i relacji biznesowych z wieloma wytwórcami.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *