Egzekucja wierzytelności przez komornika

Prawo jest na tyle obszerną dziedziną, że bardzo często obejmuje wiele innych tematów związanych z naszym życiem. Trudno czasami posiadać wystarczającą wiedzę, która pozwoliłaby na przestrzeganie prawa na odpowiednim poziomie. Najważniejsze jest jednak, by przestrzegać różnego rodzaju przepisów, ponieważ ich nieprzestrzeganie wiązać się może z koniecznością wyciągnięcia poważnych konsekwencji. Prawne zasady dotyczą zazwyczaj wielu tematów. Często wiąże się to ze sprawami finansowymi. Zadłużając się wobec kogoś, jakiejś instytucji, musimy mieć na uwadze, ze konieczne będzie dokonanie spłaty długu, w określonym czasie, na odpowiednich warunkach, które z pewnością znacznie wcześniej były określone.

Co gdy nie uda nam się spłacić wszelkich długów?

Zazwyczaj w takich sytuacjach, sprawa może się naprawdę dość konkretnie skomplikować, dlatego lepiej mieć na uwadze takie zdarzenia. Brak odpowiedzialności w tym temacie może skończyć się dość poważnie. Konieczne jest postępowanie według określonych zasad. Jeżeli ciąży na nas dług wobec jakiejś osoby, to taka osoba ma w stosunku do nas tak zwaną wierzytelność. Generalnie, w przypadku wierzytelności, występują jej różne rodzaje, posiadające określone cechy charakterystyczne, wierzytelność bankowa czy ubezpieczeniowa.

Komornik może zająć naszą własność (sxc.hu)
Komornik może zająć naszą własność (sxc.hu)

Sposoby egzekucji wierzytelności

Osoba, wobec której posiadamy jakiś istotny dług, może domagać się dokonania wobec nas postępowania, którego zadaniem będzie odzyskanie danego długu. Na dzień dzisiejszy, tego rodzaju problemami zajmuje się bardzo często komornik Opole, który ma prawo w określonych przypadkach zajęcia czyjejś własności, która posiada dług wobec osoby, która reprezentowana jest przez komornika. Istnieje wiele sposobów na egzekucję:

– zajęcie nieruchomości,
– zajęcie ruchomości,
– zajęcie wynagrodzenia o pracę,
– zajęcie wierzytelności rachunku bankowego,
– zajęcie prawa majątkowego.

Jeżeli nie posiada się żadnych informacji na temat majątku dłużnika, istnieje możliwość rozpoczęcia przez komornika działań, których zadaniem będzie znalezienie majątku dłużnika w celu dokonania egzekucji wierzytelności. W takich przypadkach zakres działań pracownika kancelarii komorniczej może być uzależniony od zaliczki, którą otrzymał od klienta. Otrzymanie niektórych informacji jest bowiem płatne, a niektóre sumy bywają całkiem istotne.

Dom (sxc.hu)
Dom (sxc.hu)

Kiedy komornik może wykonywać swoje czynności?

Jeżeli komornik nie posiada zgody prezesa sądu rejonowego, swoje działania przeprowadzać może w godzinach 7 – 21, tylko w dni robocze. W pozostałe dni oraz w innych godzinach konieczne będzie posiadanie zgody. W przypadku, gdy prace zostaną rozpoczęte przed godziną 21, ale wykroczą poza tą godzinę, to istnieje możliwość kontynuowania po tej godzinie wszelkich prac, bez konieczności posiadania zgody, ale tylko w przypadkach, gdy przerwanie prac mogłoby zdecydowanie utrudnić egzekucję wierzytelności. Komorników obowiązuje w tym przypadku konieczność bardzo dokładnego przestrzegania wielu prawnych przepisów. Nieprzestrzeganie ich może skończyć się postępowaniem dyscyplinarnym.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *