Transport wewnętrzny w przemyśle

Transport wewnętrzny w zakładzie produkcyjnym odgrywa niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przyśpieszyć cykl produkcyjnych i sprawić, że produkt finalny będzie zjeżdżał z linii szybciej niż wcześnie. Obecnie dużą uwagę przykłada się do automatyzacji produkcji. Zamiast wykorzystywać pracę ludzi stawia się na pracę, która wykonywana jest przez maszyny i urządzenia techniczne. Są one zdecydowanie szybsze i są w stanie wykonywać pracę właściwie bez przerwy. Zastosowanie takich rozwiązań pomoże nam więc w realizacji planu rozbudowy zakładu produkcyjnego. Ludzie jeżeli chodzi o możliwości pracownicze są zdecydowanie mniejsze niż maszyn. Przede wszystkim potrzebują oni przerwy, całego pakietu socjalnego, a ich praca jest zdecydowanie droższa. To co wykonuje jedna maszyna musiałaby robić cała grupa zatrudnionych osób. Dlatego dla pracodawców tak ważne jest, aby wykorzystać te możliwości na szeroką skalę. Można mówić, że takie podejście powoduje bezrobocie, ale nie jest to prawdą – zatrudnienie pojawia się wtedy w innych gałęziach, które związane są np. z utrzymaniem ruchu.

Transport wewnętrzny

Wracając do transportu. W większości zakładów przemysłowych głównym środkiem transportowym jest wózek widłowy. Jest on obsługiwany przez operatora więc całkowicie zależny od człowieka. Powoduje to, że nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć takie samo tempo – będzie powodowało to, że raz konieczne będzie czekanie z kolejnych wyrobem, a raz to pracownik będzie oczekiwał na to, aż wyrób zejdzie z taśmy produkcyjnej. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z marnotrawstwem, ponieważ praca nie jest w 100% wykorzystana. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie przenośników transportowych. Działają one ze stałą prędkością więc jest duża szansa, że cały cykl będzie powtarzalny. Jeżeli zostaną one skalibrowane do siebie to będziemy mogli otrzymać płynną produkcję, bez zbędnych przestojów w pracy narażanie się na ponoszenie strat związanych właśnie z tego powodu.

Przenośnik taśmowy (pixabay.com)
Przenośnik taśmowy (pixabay.com)

Przenośniki taśmowe

Wykorzystując przenośniki taśmowe będziemy musieli dokonać jeszcze decyzji, która wiąże się z tym, aby dobrać odpowiednie taśmy transportujące. Powinien być on dostosowany do charakterystyki przedsiębiorstwa. Jeżeli będziemy produkować żywność to powinien powiadać on wszelkie atesty, które dopuszczą go do używania właśnie z jedzeniem. W przypadku, gdy będziemy wykorzystywali linię do transportowania ciężkich lub wielkogabarytowych przedmiotów to będziemy musieli wykorzystać taśmę, która będzie w stanie wytrzymać powstałe w takim czasie naprężenia. Jeżeli chcemy dobrze wybrać to warto jest skontaktować się z dystrybutorem – będzie on w stanie udzielić nam konkretnych porad, które będziemy mogli wykorzystać przy projektowaniu nowych stanowisk pracy. W ten sposób otrzymamy najlepsze możliwości, które nie będą powodowały żadnych przestojów i zapewnią one ciągłą, niczym nieprzerwaną pracę. Eurotex jest dystrybutorem największych producentów taśm transportujących na świecie, warto skontaktować się z nimi i wykorzystać ich ogromne doświadczenie w branży.

One comment

  1. W moim poprzednim zakładzie pracy korzystaliśmy z taśm transportujących Eurotex i mogę szczerze powiedzieć, że są niezwodne. Przez 3 lata żadnej awarii. Także można im zaufać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *