Czy ludzie czytają coraz mniej?

Wiele mówi się o tym, że ludzie czytają coraz mniej. Czy jest to jednak prawdą? Okazuje się, że wcale tak być nie musi. Nie możemy jednoznacznie powiedzieć czy liczba przeczytanych książek wzrasta czy też spada. Dysponujemy jedynie wynikami sprzedaży, a te nie zawsze są adekwatne. Często książki kupowane są jako prezent – nie mamy więc pewności czy zakupiona książka równa jest przeczytanej. Może okazać się też, że cała rodzina przeczyta jedną książkę – wtedy statystyki również są przekładane. Żyjemy w czasach, gdy wiele osób nie kupuje już drukowanych książek, a korzysta niemal wyłącznie z czytników. Dzięki temu mogą oni zaoszczędzić sporo miejsca w swoim domu i jednocześnie mieć całą swoja literaturę pod ręką. W przypadku książek elektronicznych możemy mówić też o nielegalnych kopiach, które mają wiele pobrań.

Czytanie książki (sxc.hu)
Czytanie książki (sxc.hu)

Sprzedaż wzrasta, czytanie popularne?

Co to oznacza? Ludzie nie zawsze muszą kupić czy wypożyczyć książkę, aby ją przeczytać. Bardzo często wystarczy tylko, że zostanie ona pobrana z internetu. Dlatego też wskaźnik sprzedaży książek może być przekładamy. Tak naprawdę nie wiemy ile osób czyta – wszystkie dane są jedynie szacunkowe i nie ma możliwości sprawdzenia tego, jak jest w rzeczywistości. Sądząc jednak po liczbie wydawanych tytułów nie warto jest stwierdzać, że książki odchodzą już w zapomnienie – wydaje się, że jest wręcz wprost przeciwnie i można spotkać się z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony konsumentów, którzy pochłaniają książkę za książką.

One comment

  1. Z jednej strony sprzedaż wzrasta a z drugiej mamy ludzi, którzy przez rok nie przeczytali tekstu dłuższego niż dwie strony… Ot, takie skrajności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *