System prawny w Polsce i na świecie

System prawny w Polsce odbiega w dużej mierze od tego, co czego zdołaliśmy się przyzwyczaić oglądając amerykańskie dramaty sądowe. U nas rozprawy nie wyglądają tak samo i bez problemów można dostrzec spora różnicę. Przede wszystkim w funkcjach jakie pełnią poszczególne osoby w czasie rozprawy. W USA panuje tzw. common law, które pojawia się też we wszystkich innych krajach anglojęzycznych. Jest to prawo precedensowe, które nie bazuje w takim stopniu na kodeksie jak ma to miejsce w przypadku naszego prawa. W trakcie rozpraw często powołuje się na konstytucję. Zasadniczą różnicą pomiędzy polskim a amerykańskim systemem prawa jest to, że u nas każde wykroczenie lib przestępstwo ma wypisane możliwe kary, które zostaną za nie przyznane. W USA takich rzeczy nie am i tak naprawdę to sędzia ma dowolność jeżeli chodzi o nałożenie wyroku. To jednak nie on jest organem decydującym o winie lub też niewinności.

Amerykański system prawny

W przypadku amerykańskiego systemu prawa mamy instytucję ławy przysięgłych. Są to osoby, które powoływane są ze zwykłych obywateli. Następnie dokonywana jest selekcja przez obie strony sporu. W ten sposób wybierany jest ostateczny skład takiej rady, która będzie w stanie podjąć decyzję o dalszym życiu osoby postawionej w stan oskarżenia. W Polsce sytuacja wygląda inaczej, ponieważ u nas o karze oraz winie decyduje sędzia wraz z ławnikiem. Dodatkowo wyrok musi być zgody z tym, co jest zapisane w przepisach prawnych i nie może w żaden sposób poza nie wykraczać. W USA dlatego spotykamy się często z bardzo kuriozalnymi wyrokami np. na tysiąc lat pozbawienia wolności itd. Dodatkowo jest tam też kara śmierci, na którą skazywani są wyjątkowo niebezpieczni przestępcy, którzy dopuścili się straszliwego czynu. Który system prawny jest lepszy? Z całą pewnością ten nasz – dokładnie wiemy jakie kary są obowiązujące i nie będziemy podani całkowicie pod osąd tylko jeden osoby. Wyrok będzie podyktowany czynami a nie sympatiami czy też animozjami ze strony sędziego.

Systemy prawne różnią się od siebie (sxc.hu)
Systemy prawne różnią się od siebie (sxc.hu)

Rola adwokata w procesie

Jedna rzecz jest bardzo podoba zarówno w Polsce oraz Common Law. Jest to funkcja adwokata, który pełni bardzo podobną rolę. Kancelaria prawna Pruszków jest w stanie tak przygotować się do rozprawy – dzięki temu możliwe będzie zgromadzenie dowodów przemawiających na korzyść osoby poszkodowanej, czyli dążącej do uniewinnienia. Warto jest korzystać z pomocy doświadczonych i renomowanych prawników. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć całej masy problemów i przede wszystkim uniknąć wieloletniej kary pozbawienia wolności. Nie korzystajmy z pomocy adwokatów z urzędu, ponieważ zwykle mają oni mniejsze umiejętności i doświadczenie. Nie są w stanie zaangażować się tak bardzo w sprawę i to może okazać się zgubne i doprowadzić nas do do przeciwnych efektów niż sobie założyliśmy. Do obrony prawnej musimy podchodzić niezwykle starannie i decydować się tylko na poważne oferty. Nie bójmy się płacić za usługi prawnicze, ponieważ to właśnie one są w stanie pomóc nam uniknąć kary pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *