Gotowanie i obróbka żywności

Gotowanie nie musi być uważane za przykrą konieczność. Jeżeli odpowiednio podejdziemy do tego tematu to możemy zauważyć, że samodzielne przygotowanie posiłków jest w stanie przynieść nam naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim będziemy w stanie uniknąć wielu problemów, które związane są chociażby z dużymi oczekiwaniami względem jedzenia a możliwościami. Jeżeli sami będziemy potrafili gotować to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby jadać tylko to, co naprawdę lubimy. Jest to wspaniałe wyjście z sytuacji, które pozwoli nam uniknąć wielu problemów i sprawi, że będziemy mieli inne podejście do gotowania.

Obróbka żywności

Wiele osób odnalazło w tym przyjemność w momencie, gdy zaczęło stosować nowoczesne techniki obróbki żywności. Jedną z nich jest sous vide, czyli gotowanie potraw w próżni przy udziale niskich temperatur. Dzięki temu potrwa nie traci swojego kształtu, smaku i aromaty, ale jednocześnie jest ona ugotowana i nadaje się do spożycia. Smak takich potraw jest niemożliwy do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod jakie znamy z autopsji. Problemem jest dość długi czas przygotowywania takich potraw.

Gotowanie jedzenia (pixabay.com)
Gotowanie jedzenia (pixabay.com)

Sous vide

Dobierany jest on w zależności od produktów, ale może wynosić od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Zwykle stosuje się takie produkty, które obróbce termicznej poddawane są maksymalnie 2 godziny. Metoda coraz chętniej wykorzystywana jest w restauracjach, ale może być z powodzeniem stosowana również w domowej kuchni. Nie jest to nic trudnego i pozwala nam poznać zupełnie nowe smaki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *