Kto jest dzisiaj informatykiem?

Określenie „informatyk” nie jest odpowiednie we współczesnym świecie. Jest to niezwykle ogólne znaczenie, które nie oddaje zupełnie specyfiki tego zawodu. Należy zastosować bardziej szczegółowy podział, który lepiej odda jak faktycznie sytuacja wygląda. Wspólnym mianem informatyka określa się na przykład technika zajmującego się serwisowaniem sprzętu komputerowego oraz grafików tworzących na komputerze. Jest to jednak coś zupełnie innego, nie mające ze sobą żadnego powiązania. Komputer w tym przypadku jest wyłącznie narzędziem pracy.

Zawody komputerowe

Przede wszystkim należy wyróżnić programistów (tworzą oprogramowanie, sterowniki, biblioteki), administratorów sieci (zajmują się serwerami, zarządzeniem sieciami), sprzętowców (serwisantów sprzętu komputerowego) oraz pozostałych zaawansowanych użytkowników komputera. Szczególnie pierwszy z tych zawodów zasługuje na wyróżnienie. Obecnie jest to jeden z najlepszych zawodów z jakimi możemy się spotkać. Wiele osób zarabia naprawdę wielkie pieniądze tworząc oprogramowanie komputerowe.

Programowanie (pixabay.com)
Programowanie (pixabay.com)

Programista

Jest to jednak niezwykle trudne. Chcąc nauczyć się tworzyć oprogramowanie w jednym z języków programowania będziemy musieli poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo czasu. Jest to dla nas rzeczą niezwykle istotną i musimy mieć tego pełną świadomość. Przy tworzeniu oprogramowania wykorzystuje się bardzo wiele z matematyki – osoby, które nie przepadają za tym przedmiotem nie odnajdą się w skomplikowanych algorytmach stosowanych w czasie tworzenia oprogramowania. Projektowanie gier wymaga też doskonałej znajomości zagadnień z zakresu fizyki.

One comment

  1. Aktualnie jest tylu oszustów podających się za informatyków. Nie wiem skąd się to bierze, ale czuje że mam większą wiedzę po technikum budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *