Czy młodzież czyta książki?

W powszechnym przekonaniu uznaje się, że w Polsce młodzież czyta niewiele książek. Tak naprawdę nie jest to jednak prawda – można spotkać się zarówno z osobami, które w ogóle nie czytają, jak również z osobami które stale mają coś nowego pod ręką. Nie można w tym przypadku uogólniać a dane sprzedaży książek w tym przypadku nie dostarczają pełnych danych. Szczególnie, że obecnie coraz częściej wykorzystuje się możliwości elektroniki do czytania. Treść książek pobierana jest z internetu (nie zawsze legalnie). W ten sposób często nie mamy pełnych danych dotyczących tego jak wiele osób czyta.

Wypożyczanie książek

Szczególnie, że książka może być pożyczana między znajomymi. W ten sposób jedna sprzedana książka może być tak naprawdę przeczytana przez kilkanaście osób. Podobnie jest też w przypadku bibliotek, gdzie również działa to na podobnej zasadzie. Warto nadmienić, że faktycznie wiele młodych osób nie czyta, ponieważ korzysta z innych środków przekazu np. telewizji czy też komputera. Dawniej ludzie ograniczali się wyłącznie do książek.

Czy komputery to przeszkoda dla czytania książek? (pixabay.com)
Czy komputery to przeszkoda dla czytania książek? (pixabay.com)

Inne możliwości

Nie powinno być więc dziwne, że mniej osób decyduje się na spędzenie czasu z książką. Zwłaszcza, że gdyby takie możliwości pojawiły się kilkanaście lat temu to również można byłoby zaobserwować, że część osób zrezygnowałaby z czytania. Tak czy inaczej statystyki dotyczące książek nie są wcale tak złe jakby się mogło wydawać. Dalej mamy młodzież, która woli spędzić czas przy dobrej lekturze niż oddawać się filmowi czy też grze komputerowej. wielką zaletą książek jest to, że możemy wykreować świat w swój własny, unikalny sposób.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *