Nośniki do przechowywania danych

Przechowywanie danych jest coraz łatwiejsze. Dawniej stosowane były zupełnie inne rozwiązania, które miały pewne ograniczenia. Jednym z pierwszych nośników były kasety kompaktowe, które stosowało się przede wszystkim do przechowywania muzyki. Najprostsza kaseta C60 pozwalała na przechowanie do 60 minut muzyki (po 30 minut na każdą stronę). Stosowana była ona też do przetrzymywania gier na konsolach do gier np. Atari. Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie przestarzałe, ale dalej stosowane jest np. do magazynowania danych w dużych ilościach.

Dyskietki i kasety

Obecnie można spotkać się nawet z kasetami mogącymi pomieścić setki terabajtów danych! Nie są one jednak dostępne w powszechnej sprzedaży. Innym rozwiązaniem, które było dawniej powszechnie stosowane są dyskietki – do najpopularniejszych można zaliczyć te 3,5 calowe o pojemności 1,44 mb. Stosowane były one przez naprawdę długi czas – obecnie bardzo ciężko jest spotkać komputer ze stacją dyskietek.

Dysk optyczny (pixabay.com)
Dysk optyczny (pixabay.com)

Pamięć flash

Obecnie najczęściej korzystamy z nośników optycznych oraz pamięci flash. Typowe płyty CD wychodzą już powoli z użycia – o wiele częściej wykorzystuje się płyty DVD oraz Blu Ray. Poza tym stosowane są kary pamięci oraz pendrive’y. Wykorzystuje się również dyski przenośne, które działają na podobnej zasadzie. Takie urządzenia są wstanie przechowywać dziesiątki gigabajtów, co jest zasadniczym skokiem technologicznym w porównaniu do stosowanych wcześniej rozwiązań. W przyszłości możemy spodziewać się, że opracowane zostaną jeszcze bardziej pojemne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *