Decyzje życiowe

Każdy z nas co jakiś czas staje przed podjęciem wiążącej decyzji, która będzie miała istotny wpływ na dalsze życie. Pierwsze takie decyzje pojawiają się jeszcze w okresie szkolnym, lecz ich wpływ nie jest jakiś specjalny. Mowa tu na przykład o wyborze szkoły gimnazjalnej. Zazwyczaj na jedno miasto przypada kilka tego typu placówek. Oczywiście wybór tego typu szkoły nie ma większego znaczenia bo wszędzie poziom nauczania jest podobny i bardzo ogólny. Zazwyczaj wybór podejmowany jest na podstawie znajomych którzy kierują się akurat do danej szkoły.

Wybór szkoły średniej

Poważniejszy wybór w kwestii nauki pojawia się po ukończeniu wyżej wspomnianego gimnazjum. Dużego wyboru nie ma, ale ma on już bardzo istotny wpływ na przyszłość. Ogólnie to rozwiązanie jest bardzo nieodpowiednie bo osoba mająca 16 lat ma wybrać po części kierunek, który wpłynie nawet po kilku latach na szukanie pracy. Obecnie są 3 wybory. Pierwszym i najbardziej wątpliwym jest szkoła zawodowa. Charakteryzuje ją niestety niski poziom, głównie spowodowany przez osoby które się tam kierują. Przyszłość po takiej szkole też jest wątpliwa, chociaż można zdobyć cenne doświadczenie już podczas nauki. Drugim rozwiązaniem jest liceum ogólnokształcące. Niestety liceum wiąże się zawsze ze studiami i młoda osoba wybierająca liceum musi się liczyć z tym, że po ukończeniu musi udać się na studia bo bez studiów znalezienie pracy będzie bardzo ciężkie. Najbardziej optymalną opcją będzie wybranie technikum. Po ukończeniu technikum zdobywa się wykształcenie średnie zawodowe co może być kluczowe w znalezieniu pracy na danym kierunku. Problematyczne może być tylko wybranie kierunku odpowiednio wcześnie, bo tę decyzję należy podjąć już w trakcie rekrutacji do szkoły.

prawo (pixabay.com)

Dalsze życie

Niewątpliwie kolejnym ciężkim wyborem w życiu będzie zmiana miejsca zamieszkania. Z tą decyzją wiąże się rzecz jasna miejsce nowego zamieszkania. Zazwyczaj młodzi ludzie decydują się na wynajem mieszkań w blokach. Jest to bardzo obciążające ponieważ podstawową wypłatę młodej osoby w większej części już pokrywa czynsz. To może być bardzo kłopotliwe. Niestety bardzo często zdarza się, że osoby młode biorą kredyt, aby jakoś ułożyć swoje życie i zapominają o tym, że taki kredyt trzeba później spłacić. Jeżeli osoba przestanie spłacać kredyt, to zajmie się nią kancelaria komornicza. W tym momencie pojawiają się straszne problemy. Komornik Kraków zaczyna zajmować cały majątek tak aby pokryć kredyt, który zazwyczaj jest liczony w tysiącach. Jeżeli podejmuje się decyzję przeprowadzki, warto pamiętać aby nie brać kredytów kiedy nie ma się pewności ich spłacenia w późniejszym czasie.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *