Praca czy własna działalność

Kiedy już ukończyło się naukę przychodzi czas na podjęcie się jakiejś pracy. W zależności od ukończonego kierunku w technikum czy specjalizacji na studiach trzeba zacząć pracę. Doświadczenie ze szkoły może w jakimś stopniu pomóc w znalezieniu pracy, jednak jest jeszcze inna możliwość. Można przecież zacząć własną działalność gospodarczą. Może to być lekko problematyczne ale przy odpowiedniej wiedzy i determinacji jest szansa aby to się powiodło.

Praca u kogoś

W zależności jaki kierunek ukończyliśmy w szkole to można się starać pod tym kątem szukać pracy. Odpowiednio uzupełnione CV może być stabilną podstawą sukcesu. CV należy uzupełnić rzetelnie i przedstawić się od jak najlepszej strony, prezentując swoje umiejętności oraz doświadczenie. Z doświadczeniem może być ciężko. Większość pracodawców szuka osób, które już pracowały jakiś czas. Dodatkowo najlepiej osób, które pracowały na prezentowanym stanowisku. Może to być problematyczne, ponieważ jak zdobyć doświadczenie skoro nikt nie chce przyjąć osoby bez doświadczenia. Jednak zawsze można spróbować, zwłaszcza jak posiada się odpowiednie kwalifikacje, które mogą się przydać w danej pracy. Można także skorzystać z pomocy znajomych. Całkiem możliwe, że któryś ze znajomych pracuje w firmie, która akurat szuka nowego pracownika. Trzeba uważać także na często spotykany wyzysk ze strony pracodawcy, czyli niska płaca za bardzo wyczerpującą pracę. To niestety bardzo często spotykane zjawisko.

pracownik (pixabay.com)

Własna działalność

Własna firma to rozwiązanie bardzo ryzykowne, trudne oraz odpowiedzialne. Z początku najważniejszy jest pomysł na własną firmę. Pomysł musi być trafiony w daną okolicę. Warto sugerować się popytem na daną rzecz lub usługę i wziąć pod uwagę czy nie będzie żadnej konkurencji. Najlepiej wybrać działalność na którą popyt nigdy się nie kończy. Przykładem takiej działalności może być na przykład warsztat samochodowy. Samochody ciągle się psują i wymagają napraw więc o popyt w tej dziedzinie nie należy się martwić. Jeżeli już decyzja zapadła na dany rodzaj działalności, dobrze jest przygotować sobie biznesplan. Biznesplan powinien poruszyć dokładnie wady oraz zalety działalności. Dodatkowo powinien przewidzieć jakie będą zyski a jakie straty. Dobry biznesplan pozwala przewidzieć, czy w ogóle jest sens rozpoczynania działalności. Prowadzenie własnej firmy wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, jednak w przypadku sukcesu można odnieść dużo większe zyski niż w pracy u kogoś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *