Problemy emocjonalne

Niektóre sytuacje życiowe powodują problemy z natury emocjonalnej. Objawiają się one na różny sposób, a mogą prowadzić do najgorszego, czyli depresji. To czy ktoś sobie lepiej radzi czy gorzej jest kwestią indywidualną. Niektórzy mają słabszą psychikę i nawet drobnostki mogą ich załamać. Wszystko zaczyna się od nerwów i od sytuacji stresowych. Wiadomo, że większości sytuacji nerwowych nie da się uniknąć ale najważniejsze jest aby panować nad swoimi nerwami by nie zrobić sobie krzywdy ani bliskim.

Stres drogą do depresji?

Każdemu przez życie przetacza się mnóstwo sytuacji stresowych. Mogą to być kłótnie w domu, problemy w szkole czy w pracy. Każda z tych sytuacji zostaje w psychice na dłuższy czas. Dopóki są to drobnostki to organizm człowieka radzi sobie z nimi w miarę dobrze. Po jakimś czasie zapominamy o nerwach lub po prostu poprawia się nam nastrój przez robienie czegoś co sprawia nam przyjemność. Jednak są sytuacje, których co najważniejsze nie da się uniknąć i jednocześnie ciężko się po nich pozbierać. Praktycznie w życiu każdego przychodzi moment gdy odchodzi bardzo bliska osoba, z którą miało się dużo wspomnień. To jest potworne uderzenie, którego nie da się uniknąć. Dodatkowo gdy łączy się to z kolejnymi problemami może prowadzić do depresji. Depresja to bardzo specyficzna choroba. Osoba chora na depresje pogrążona jest w ciągłym smutku, ma brak poczucia własnej wartości i wręcz niemożliwym jest poprawienie jej humoru. Nie ma także energii na wykonywanie codziennych czynności. Taki stan utrzymujący się dłużej może prowadzić do przykrych konsekwencji.

leki (pixabay.com)

Jak pomóc takiej osobie?

Najpierw należy zdiagnozować czy to w ogóle jest depresja. W życiu każdego pojawiają się momenty załamania, ale jeśli stosunkowo szybko mijają to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że to jednak depresja to należy jak najszybciej wysłać ją na konsultacje lekarską. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od konsultacji z psychoterapeuta Wrocław. Sama regularna rozmowa z lekarzem może już przynieść pozytywne skutki, jednak często potrzebne są leki przeciwdepresyjne.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *