Samochody osobowe i ich technika

Do niedawna samochody osobowe wyposażone były w słabe silniki, a elektronika zawarta w ich wnętrzu była bardzo uboga. Do głównego wyposażenia należało między innymi proste radio, zazwyczaj z obsługą przez fizyczne przyciski. Dodatkowo klimatyzacja połączona z ogrzewaniem na zasadzie prostych pokręteł a fotel ustawiało się poprzez użycie odpowiedniej dźwigni. Czasy jednak się zmieniają i technologie, które początkowo były przeznaczone do samochodów klasy wyższej powoli pojawiają się w zwykłych samochodach osobowych.

Zmiany w stylistyce i wyposażeniu

Od jakiegoś czasu samochody osobowe zaczęły przyjmować bardzo krzykliwe kształty. Samochody przeznaczone do codziennego użytku coraz bardziej upodabniają się do sportowych samochodów o agresywnych liniach nadwozia. Stosowane są między innymi powiększone grille z atrapami chłodnicy oraz chromowane końcówki wydechu. To dopiero początek zmian, które pojawiają się w samochodach osobowych. Zmianom uległo także wyposażenie. Powoli w standardzie pojawia się ekran dotykowy obsługujący wszystkie najważniejsze funkcje samochodu. Można dokupić fotele, które są ustawiane w pełni elektrycznie. Samochody stają się powoli inteligentnymi jednostkami, które zarządzają sobą lepiej niż sam właściciel. Komputer pokładowy potrafi kontrolować działanie zawieszenia, dostosowując je do aktualnego stanu nawierzchni oraz prędkości. Dodatkowo może zarządzać działaniem reflektorów przednich ustawiając je pod odpowiednim kątem podczas zmiany kierunku jazdy. Oczywiście to dopiero mała część inteligentnych rozwiązań, które stopniowo pojawiają się w samochodach osobowych. Warto także wspomnieć na przykład o systemie bezkluczykowej obsługi samochodu, który niedługo może stać się standardem. Samochód z tym systemem otwiera się gdy wykryje właściciela w pobliżu pod warunkiem, że ma kluczyk przy sobie.

kokpit (pixabay.com)

Inne zmiany

Oprócz zmian stylistycznych samochody osobowe starają się naśladować ich mocne odpowiedniki. Do samochodów osobowych można w opcji dokupić mocniejszy silnik, przez co samochód stanie się bardziej żwawy. To sprawi, że auto będzie na drodze bardzo niepozorne, bo kto by pomyślał, że takie auto może tak szybko przyspieszać. Dodatkowo można wyposażyć swoje auto w odpowiednio utwardzone zawieszenie oraz wybór profilów jazdy, który jest stworzony raczej do automatycznej skrzyni biegów. Co ciekawe wszystkie te rozwiązania oferują producenci a mogłoby się wydawać jakby cały temat poruszał zagadnienia tuningu w różnych niestandardowych garażach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *