Silniki Diesla

Odkąd ruszyła masowa produkcja samochodów pojawił się spór między właścicielami samochodów z silnikami benzynowymi z właścicielami samochodów z silnikiem diesla. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiadomym jest że silniki diesla zawsze były dużo bardziej oszczędne. Jednak w przypadku awarii części są zazwyczaj dużo droższe. Warto wspomnieć o przeznaczeniu tych dwóch różnych rodzajów silników. Samochody napędzane na olej napędowy stworzone są bardziej do dłuższych tras ponieważ silnik diesla osiąga najlepszą wydajność dopiero wtedy gdy osiągnie odpowiednią temperaturę. Natomiast samochody z silnikiem benzynowym są bardziej polecane na krótkie dystanse na przykład przy dojazdach do pracy.

Niemiecka produkcja

Do samochodów z silnikami diesla najczęściej dołączana jest turbosprężarka aby zwiększyć wydajność tych jednostek. Rzadko można spotkać silnik tego rodzaju bez turbodoładowania. Oczywiście tego typu jednostki są jeszcze mniej awaryjne jednak brakuje im mocy. Jednym z najlepszych produkowanych silników diesla był należący do grupy VAG silnik 1.9tdi montowany w większości niemieckich samochodów należących do tego koncernu. Cechował się on między innymi niskim spalaniem. Nie posiadał również wielu rozwiązań które pojawiły się dopiero później takich jak pompo-wtryski przez co bardzo rzadko ulegał awarii. Przez wielu jest oceniany jako złoty silnik ponieważ samochody z tą jednostką bez problemu mogły robić po 500tys kilometrów bez żadnego remontu. Niestety kolejne lata i usprawnienia pokazały że produkcja idzie w złą stronę i ostatecznie zaprzestano produkcji tej świetnej jednostki.

turbosprężarka (pixabay.com)

Awarie

Silniki diesla z biegiem lat stały się bardziej awaryjne niż kiedyś. Bardzo częstym problemem jest uszkodzenie pompo-wtrysków których cena może wywołać ból głowy. Równie często spotykaną awarią, która jest głównie wywołana przez nieodpowiednią eksploatacje jest awaria turbosprężarki. Niestety wiele osób nie ma pojęcia, że trzeba stosować się do pewnych zasad aby zachować ten komponent w pełni sprawny. Koszty nowej turbosprężarki liczone są w tysiącach więc zazwyczaj nie opłaca się kupować nowej. Na szczęście są firmy które zajmują się regeneracją turbosprężarek. Regeneracja turbosprężarek polega na dokładnym zdiagnozowaniu uszkodzenia, a następnie wymianie elementów uszkodzonych na nowe i oryginalne.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *