Budowa i wyposażenie domu

Pomysł postawienia własnego domu jest jednym z tych wiążących. Pojawia się w życiu praktycznie każdej dorosłej osoby, tylko nie każdy ma aż tak duże finanse, żeby spełnić wszystkie wymagania. Wymagań wbrew pozorom jest dość sporo, a sam dom nie można postawić od tak. Podstawą będzie posiadanie odpowiedniej działki pod budowę. Bardzo często takie działki dziedziczy się z pokolenia na pokolenie i dzieci dostają działki od rodziców. Jednak problem pojawia się w momencie gdy nie posiadamy takiej działki. Kupno działki budowlanej to są dość spore koszty i gdy dom już jest w większej mierze zaplanowany to ta inwestycja może pokrzyżować nam plany. To dlatego że koszty zakupu mogą wynieść nieraz blisko stu tysięcy złotych.

Podstawowe czynności

Gdy już mamy projekt, a działka jest mniej-więcej przygotowana pod budowę to można powoli ruszać z pracami. Nie można zapomnieć o odpowiednim ogrodzeniu działki chociażby siatką bo takie są wymogi prawne. Trzeba także umieścić specjalną tabliczkę informującą o aktualnych pracach. Po drodze czekają nas jeszcze formalności, a dopiero po nich może zacząć się właściwa budowa. Budowa zacznie się od wytyczenia części podziemnej czyli piwnicy. W tym momencie można już planować przyszłościowo gdzie zamieścimy ogrzewanie centralne czy ogólnie kotłownie. Gdy część podziemna zostanie zakończona to dom zacznie rosnąć w górę razem z pierwszymi fundamentami. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór takich materiałów jak kamień elewacyjny, jeśli chcemy oczywiście aby nasz dom ładniej się prezentował.

budowa (pixabay.com)

Stan zamknięty

Dopiero gdy dom osiągnie status stanu zamkniętego możemy myśleć o początkach urządzania. Stan zamknięty to moment gdy firma wykonawcza oddaje nam dom do użytku, ale środek jest cały do remontu. Oprócz podłączonego prądu, wody i zamkniętej przestrzeni nie znajdziemy tam nic. Warto wiedzieć, że za taki dom płaci się nieraz ponad 200 tysięcy złotych, a przed nami jeszcze tyle pracy. Dlatego zastanawiając się nad budową domu trzeba wziąć pod uwagę że cena jego postawienia jest tak naprawdę połową drogi do sukcesu. Urządzanie domu do perfekcji może objąć drugą taką kwotę i nie ma w tym nic dziwnego. Przecież urządzanie domu obejmie wyłożenie ścian i podłóg we wszystkich pokojach. Dodatkowo przerobienie instalacji elektrycznej według własnych preferencji, a ostatecznie zakup wszystkich mebli i urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *