Prowadzenie firmy gastronomicznej w centrum miasta

Rozpoczęcie własnej działalności w kierunku gastronomicznym to bardzo częsty kierunek działalności. Jest tak głównie z powodu niekończącego się popytu na jedzenie. Taki biznes jest niemal pewny jeśli chodzi o zapotrzebowanie, ale nie jest takie łatwe otwarcie własnej restauracji. Najlepszym miejscem na własny bar lub restauracje jest rynek miasta. To tam przewija się największa liczba osób, zwłaszcza w weekend. W tygodniu też jest całkiem duża szansa że ktoś wpadnie, ponieważ dużo osób wykonuje zakupy właśnie w południe. Jednak żeby ruszyć z takim biznesem to trzeba mieć spory kapitał na start, albo wziąć pożyczkę.

Jak zacząć?

Ruszanie z własną restauracją w środku miasta można określić jako rzucenie się od razu na głęboką wodę. Nie dajemy nawet czasu na powolny rozwój i przekonanie potencjalnych klientów. To jest takie wyjście które może okazać się strzałem w dziesiątkę lub totalną klapą. Najważniejsza jest jakość potraw, które będziemy oferować i ich typ. Trzeba będzie trafić w gust klientów już w pierwszy dzień, ponieważ od tego będzie zależeć czy wrócą do naszej restauracji i czy polecą ją dalej. Tak już działa biznes w branży gastronomicznej. Dobrym pomysłem będzie dokładna analiza rynkowa okolicznych restauracji. Gdy jest już jakiś konkretny typ lokalu, który oferuje przykładowo pizzę, to bardzo ciężko będzie wystartować z podobnym biznesem i lepiej jest uderzyć od trochę innej strony. Czasem lepiej jest zrobić coś nowego niż próbować walczyć w tej samej dziedzinie co inni.

restauracja (pixabay.com)

Problemy przy prowadzeniu restauracji w mieście

Samo prowadzenie i zarządzanie restauracją nie będzie należeć do łatwych. Na naszej drodze pojawi się mnóstwo problemów, których rozwiązanie będzie zależeć tylko od naszej wiedzy i umiejętności zarządzania. Głównym problemem przy prowadzeniu restauracji w centrum miasta będzie koszt utrzymania lokalu. Zazwyczaj przedsiębiorcy wynajmują lokale pod biznes, ponieważ koszt zakupu takiego lokalu nieraz sięga kilkuset tysięcy złotych. Wynajem też nie jest tani i średnio za lokale trzeba płacić po 3tys złotych miesięcznie. Kolejnym problemem, który występuje na rynkach miast jest plaga ptaków, a głównie gołębi. Z tym też trzeba walczyć, aby nie robiły szkód. Przy walce z ptactwem można wykorzystać zabezpieczenia przeciw ptakom Poznań. Takich rozwiązań jest całkiem sporo, ale najbardziej skutecznym i stosunkowo tanim będą kolce umieszczane głównie na dachu budynku. Wbrew pozorom nie służą do tego by zrobić ptakom krzywdę, tylko uniemożliwiają ich lądowanie na budynku, a to już można uznać za jakiś sukces.

One comment

  1. Problem to dopiero pojawia się gdy restauracja się nie przyjmie. Sam widziałem takie przypadki gdzie reklama była solidna, wszędzie było mówione o starcie a na otwarciu okazało się że jedzenie jest po prostu słabe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *