W jaki sposób można dbać o własny komputer?

Praktycznie każdy posiada już w domu co najmniej jeden komputer. Taki sprzęt zazwyczaj trochę kosztuje i nie jest łatwo zarobić na nowoczesny komputer. W takim wypadku trzeba dbać o komputer, który posiadamy. Nie jest to takie proste, ponieważ wymaga od nas trochę wyobraźni. Trzeba zadbać o komputer zarówno od strony sprzętu jak i oprogramowania. Jest tak wiele czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jego działanie. Co ciekawe zadbany komputer może pracować nawet przez wiele lat i niewiele stracić na swojej wydajności.

Oprogramowanie

W kwestii oprogramowania najważniejsze na komputerze będzie oprogramowanie antywirusowe. Wirusy komputerowe mogą siać niewyobrażalnie wielki zamęt w pracy komputera. Najczęściej objawia się to w postaci spowolnienia pracy maszyny i ogólnego spadku wydajności. Do tego czasem dochodzi pojawianie się bardzo frustrujących reklam, ponieważ tak właśnie działają obecne wirusy. Samo oprogramowanie antywirusowe jest w stanie zapewnić praktycznie pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

czysty komputer (pixabay.com)

Od strony sprzętu

Jednym z największych wrogów komputera jest przede wszystkim kurz. Nawet jak posiadamy szczelnie zamykane obudowy, to kurz i tak do środka się dostanie poprzez wentylatory chłodzące. Mówi się, że kurz może wywołać spięcia na podzespołach zawartych w komputerze, ale to jest absolutną rzadkością. Głównym działaniem osadzającego się kurzu jest przegrzewanie się podzespołów komputera. To znowu prowadzi do spadku wydajności, a ostatecznie do uszkodzenia sprzętu. Wskazane jest, aby co najmniej raz na pół roku użyć do czyszczenia sprężonego powietrza. W ten sposób usuniemy bez problemu kurz z wnętrza komputera.

One comment

  1. Dobry antywirus to płatny antywirus.. warto o tym pamiętać, bo roczny abonament może nie jednego zaskoczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *