Problem braku aktywności fizycznej u dzieci

Obecny tryb życia sprawia, że mało kto z nas w ogóle ćwiczy. Mała ilość ruchu w ciągu dnia może być przyczyną wielu chorób, które nie powinny występować wśród osób szczególnie młodych. Coraz częściej zdarza się, że młodzież cierpi z powodu bólu kręgosłupa a przy przenoszeniu nawet niezbyt ciężkich rzeczy doznaje kontuzji. To nie powinno mieć miejsca, ponieważ młode ciało nie jest aż tak narażone na kontuzje przy przenoszeniu ciężarów. Wina leży głównie po stronie rodziców, ale drugim problemem będzie lenistwo dziecka. Jako rodzice nie możemy pozwalać dziecku na lenistwo i powinniśmy zmuszać dzieci do aktywności fizycznej. Nie jest to zbyt miłe, ale można to podciągnąć pod kwestię wychowania.

Prezenty

Gdy rozejrzymy się co dzieci teraz dostają z różnych okazji jako prezent to możemy się złapać za głowę. Kiedyś prezentem na komunię były rowery, hulajnogi czy rolki. W każdym razie wszystkie te rzeczy aż zachęcały do wyjścia z domu. Obecnie dzieci na komunię dostają telefony, tablety, a czasem nawet komputery. To sprawia że główna ich uwaga wędruje właśnie na te urządzenia. Z jednej strony szkodliwość tych urządzeń wpływa głównie na wzrok dzieci. Z drugiej odciągają one uwagi od wszystkiego innego, przez co dzieci stają się po prostu mało aktywne. To znowu prowadzi do nadwagi i problemów ze zdrowiem. Błędem jest kupowanie takich urządzeń, gdy dziecko jest jeszcze w okresie szkoły podstawowej. Oczywiście telefon może posiadać, ale przecież może to być urządzenie bez większości obecnych bajerów.

rowery (pixabay.com)

Jak zachęcić do aktywności?

Zachęcenie dzieci do aktywności może nie być wcale takie łatwe jak się wydaje. Gdy już popełniło się kilka błędów w wychowaniu to może okazać się, że dziecko po prostu nie będzie chętne do ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie właśnie uderzenie od strony prezentów. Tyle że nie kupimy tym razem laptopa czy tabletu, ale przykładowo rolki czy rower. Rowery dziecięce nie są takie drogie, ale jeżeli zamierzamy walczyć z brakiem aktywności to lepiej będzie wybrać szczególnie ładny. Ważne jest aby nasza pociecha cieszyła się z tego roweru. Innym pomysłem może być zakup właśnie rolek. Sama nauka jazdy na nich może pochłonąć dużo czasu, a przecież to już jest aktywność. Jednak najważniejszą kwestią jest odpowiednie wychowanie i poświęcenie dużej ilości czasu dzieciom, bo to właśnie wpływa na ich światopogląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *