Opony – czy warto na nich oszczędzać?

Opony to jedne z kluczowych elementów każdego pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach publicznych. Od wielu lat guma jest najlepszym materiałem zapewniającym przyczepność samochodów do nawierzchni. Na razie nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło, a to raczej dobra wiadomość dla producentów ogumienia. W każdym razie na oponach kręci się całkiem dobry biznes, bo opony się zużywają, ulegają uszkodzeniom, przebijają i przez to klient ciągle wraca kupując nowy komplet. Warto wiedzieć, że nieodpowiednie opony lub po prostu zużycie mogą sprawiać zagrożenie zarówno dla nas samych jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Za zły stan opon obecnie można zostać ukaranym mandatem.

Bezpieczeństwo

Dobre ogumienie daje nam przede wszystkim bezpieczeństwo niezależnie od pogody i warunków panujących na drogach. Opony mają przede wszystkim zapobiegać poślizgowi na nawierzchni twardej. Odpowiednia budowa bieżnika pozwala dobrze odprowadzać wodę podczas deszczu i zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ samochód dalej będzie miał swoją przyczepność. Oczywiście przyczepność podczas deszczu nie jest taka sama, ale przy dobrych oponach będzie zbliżona. Kupując opony nie warto na nich oszczędzać i brać kilkuletnich, ponieważ tracą one swoje właściwości i są bardziej narażone na uszkodzenia. Poza tym im tańsze opony, tym ich jakość jest dużo niższa, a to oznacza że nie będziemy aż tak bezpieczni zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

opona rowerowa (pixabay.com)

Opony nie tylko samochodowe

Mówiąc o oponach nie można sprowadzać ich tylko do samochodu. Po ulicy poruszają się także jednoślady czyli motocykle i rowery. W tym przypadku sprawa wygląda podobnie, ale zła jakość opon jest dużo bardziej niebezpieczna. W przypadku rowerów nie odgrywa to aż tak dużej roli, ale w przypadku motocyklów zaleca się kupowanie opon z najwyższej półki. Jakakolwiek awaria opony w motocyklu kończy się upadkiem, a to już jest bardzo bliskie śmierci. Opony rowerowe natomiast są produkowane w bardzo wielu wariantach. Można spotkać się z oponami szosowymi, terenowymi a nawet zimowymi z kolcami. Warto pamiętać aby nie doprowadzać opon do granic możliwości i nie jeździć na oponach ze zdartym bieżnikiem. Złe odprowadzanie wody może doprowadzić do poślizgu, co także może skończyć się niebezpiecznie dla rowerzysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *