Ochrona przeciwpożarowa w budynkach publicznych

Jest mnóstwo budynków użyteczności publicznej, w których każdego dnia przebywa co najmniej sto różnych osób. Wiadomo, że taka liczba ludzi w jednym zabudowaniu wymaga zwiększonej ochrony przeciwpożarowej. Pożar może być wywołany przez wiele czynników. Najczęściej przyczyniają się do tego ludzie, ale zdarzają się również awarie instalacji elektrycznej, zwarcia czy samozapłony. W każdym wypadku pożar jest poważnym zagrożeniem dla ludzi znajdujących się w takim obiekcie. Budynki publiczne mają to do siebie, że są zazwyczaj wielopiętrowe, a to oznacza że im wyżej tym większe jest niebezpieczeństwo podczas pożaru. Dodatkowo bardzo trudna jest ewakuacja z najwyższych pięter.

Ewakuacja

Każdy budynek użyteczności publicznej musi mieć zarządzony plan ewakuacji. Na to składa się przede wszystkim mała mapa pokazująca którędy można się ewakuować. Do tego zarząd oraz najważniejsze osoby w budynku muszą wiedzieć jak postępować i ewakuować całą ludność z zagrożonego budynku. Wszystko musi przebiegać szybko i sprawnie, bo pożar bardzo szybko może się rozwinąć i zająć kluczowe miejsca w budynku. W niektórych budynkach są przeprowadzane próby działania systemu ewakuacyjnego i symulowane alarmy przeciwpożarowe. Najbardziej jest to widoczne w szkołach, gdzie raz na jakiś czas pojawia się alarm i nauczyciele muszą wyprowadzić wszystkich uczniów na zewnątrz. W ten sposób można przetestować działanie systemu ewakuacyjnego.

system wentylacji (pixabay.com)

Systemy przeciwpożarowe

W budynkach publicznych musi być pełno zabezpieczeń przeciwpożarowych i systemów które pozwolą z pożarem walczyć. Najczęściej można się spotkać z gaśnicami i wężami hydrantowymi. Posiadając takie systemy w budynku publicznym można podjąć pierwszą walkę z pożarem, jeśli jeszcze się on nie rozprzestrzenił. Oprócz tego w budynku publicznym może być zainstalowana wentylacja mechaniczna. Jej działanie jest bardzo proste, a uruchamia się ona najczęściej w momencie wykrycia tlenku węgla. To oznacza, że wentylacja wykrywa pożar a następnie oddymia cały budynek. Zapewnia to lepsze warunki do ewakuacji, bo budynek nie jest aż tak zanieczyszczony tlenkiem węgla. Jak wiadomo tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem, który potrafi w bardzo szybki sposób osłabić człowieka i doprowadzić do jego śmierci. W przypadku pożaru zawsze trzeba o tym pamiętać, bo czad zawsze będzie obecny w takim miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *